Tylko w górnictwie związki zawodowe stanowią realną siłę? Oto opinie

Górnictwo to branża, w której znaczącą rolę odgrywają związki zawodowe. Czy są one jedyną realną siłą związkową w całej polskiej gospodarce?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tylko w górnictwie związki zawodowe stanowią realną siłę? Oto opinie

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

20 paź 2014 12:01


Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla:

W górnictwie fundamentalne decyzje dotyczące m.in. zasad organizacji czy funkcjonowania branży nie mogą zapadać bez udziału związków, co gwarantują układy zbiorowe pracy.

Czytaj też: Związkowcy, by działać, biorą urlop. Pracodawcom nie podoba się to

Obecnie górnicze związki zawodowe spełniają pozytywną rolę, choć nie zawsze tak jest. Czasem ciężko bowiem pozyskać zgodę związków na działania o charakterze restrukturyzacyjnym.

Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80:

Prawda jest taka, że branża jest tak silna, jak silne są funkcjonujące w niej związki zawodowe. Górnictwa dawno by już u nas nie było, gdyby nie to, że niemal każdy w tej branży należy do związku zawodowego. Dzięki temu ludzie nadal mają pracę i na tle reszty kraju wcale nie najgorzej zarabiają.

Czytaj też: Stoczniowcy przesuwani są do brygady karnej, bo nie chcą odejść?

To, jak się zarabia w branżach, które nie są związkowe, najlepiej widać po płacach w wielkich sieciach handlowych, gdzie prawie nie ma związków zawodowych i jest płaca minimalna, albo umowy śmieciowe.

Zygmunt Kosmała, doradca Kopex Machinery, były prezes Bumechu:

Organizacje związkowe są potrzebne, ale nadużywają swej roli. W górnictwie bywa, że wchodzą w nie swoje kompetencje. A nie na tym rola związków zawodowych powinna polegać. Ciągłe podsycanie nastrojów nie sprzyja prowadzeniu rzeczowej dyskusji.

Całość czytaj tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.