wnp.pl

To już pewne: W Orlenie zmieni się system pracy. Czy będą więc zwolnienia?

0 0
To już pewne: W Orlenie zmieni się system pracy. Czy będą więc zwolnienia?
fot. mat. pras. PKN Orlen

Krystian Pater, członek zarządu PKN Orlen ds. produkcji, oficjalnie poinformował przedstawicieli związków zawodowych, że płocki koncern wprowadzi czterobrygadowy system czasu pracy, w miejsce obowiązującego systemu pięciobrygadowego.

- Nie jest to dla nas wielkie zaskoczenie, bo spodziewaliśmy się takiego rozwoju wypadków od dłuższego czasu, ale po raz pierwszy zostaliśmy oficjalnie poinformowani, że decyzja już zapadła - powiedział Bogdan Żulewski, wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w PKN Orlen.

Czytaj też: Bogdan Żulewski, Orlen: Nie chcemy zrezygnować z pięciobrygadowego systemu pracy

Przypomnijmy, że przejście na system czterobrygadowy oznacza nieunikniony spadek zatrudnienia w produkcji (w samym Orlenie to dziś około 1700 pracowników, a w Anwilu Włocławek kolejne 900 osób, nie licząc takich spółek z grupy jak Orlen Oil, Basel Orlen Polyolefins czy Orlen Laboratorium).

Sam koncern szacuje liczbę odchodzących pracowników na 250-300 osób, natomiast związkowcy oceniają, że może chodzić nawet o 500-600 osób. Nie są natomiast przewidziane żadne zwolnienia, spadek zatrudnienia ma być efektem niezatrudniania nowych osób w miejsce pracowników odchodzących na emerytury.

- Dajemy sobie kilka dni do namysłu przed podjęciem decyzji: czy dalej dyskutować z pracodawcą na temat nowego systemu, w myśl zasady "nic o nas bez nas", czy też wybrać raczej zaostrzenie form protestu przeciwko planom Orlenu - mówi Bogdan Żulewski.

Nie ukrywa, że pracodawca namawia związkowców do dalszych rozmów na temat szczegółów pakietu wprowadzającego nowe rozwiązanie harmonogramu pracy.

Czytaj też: Tomasz Szymański w zarządzie Basell Orlen Polyolefins

- Faktycznie byłoby o czym dyskutować - przyznaje wiceprzewodniczący MZZPRC. - Choćby kwestie norm czasu pracy dla pracowników zmianowych, obsady brygad, systemu zachęt dla pracowników odchodzących na emerytury czy ostatecznej liczby tych pracowników - wymienia.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.