To już pewne: W Orlenie zmieni się system pracy. Czy będą więc zwolnienia?

Krystian Pater, członek zarządu PKN Orlen ds. produkcji, oficjalnie poinformował przedstawicieli związków zawodowych, że płocki koncern wprowadzi czterobrygadowy system czasu pracy, w miejsce obowiązującego systemu pięciobrygadowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

To już pewne: W Orlenie zmieni się system pracy. Czy będą więc zwolnienia?

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Piotr Apanowicz)

wnp.pl

27 lis 2014 9:04


- Nie jest to dla nas wielkie zaskoczenie, bo spodziewaliśmy się takiego rozwoju wypadków od dłuższego czasu, ale po raz pierwszy zostaliśmy oficjalnie poinformowani, że decyzja już zapadła - powiedział Bogdan Żulewski, wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w PKN Orlen.

Czytaj też: Bogdan Żulewski, Orlen: Nie chcemy zrezygnować z pięciobrygadowego systemu pracy

Przypomnijmy, że przejście na system czterobrygadowy oznacza nieunikniony spadek zatrudnienia w produkcji (w samym Orlenie to dziś około 1700 pracowników, a w Anwilu Włocławek kolejne 900 osób, nie licząc takich spółek z grupy jak Orlen Oil, Basel Orlen Polyolefins czy Orlen Laboratorium).

Sam koncern szacuje liczbę odchodzących pracowników na 250-300 osób, natomiast związkowcy oceniają, że może chodzić nawet o 500-600 osób. Nie są natomiast przewidziane żadne zwolnienia, spadek zatrudnienia ma być efektem niezatrudniania nowych osób w miejsce pracowników odchodzących na emerytury.

- Dajemy sobie kilka dni do namysłu przed podjęciem decyzji: czy dalej dyskutować z pracodawcą na temat nowego systemu, w myśl zasady "nic o nas bez nas", czy też wybrać raczej zaostrzenie form protestu przeciwko planom Orlenu - mówi Bogdan Żulewski.

Nie ukrywa, że pracodawca namawia związkowców do dalszych rozmów na temat szczegółów pakietu wprowadzającego nowe rozwiązanie harmonogramu pracy.

Czytaj też: Tomasz Szymański w zarządzie Basell Orlen Polyolefins

- Faktycznie byłoby o czym dyskutować - przyznaje wiceprzewodniczący MZZPRC. - Choćby kwestie norm czasu pracy dla pracowników zmianowych, obsady brygad, systemu zachęt dla pracowników odchodzących na emerytury czy ostatecznej liczby tych pracowników - wymienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.