Tesco, wynagrodzenia: Będą kolejne podwyżki?

• Pracownicy z Tesco po raz kolejny walczą o podwyżki.
• Związkowcy chcą, by wynagrodzenia pracowników podstawowych, koordynatorów oraz zatrudnionych w magazynie wzrosły od 1 lipca br. o 400 zł, a pensje kierowników - o 200 zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tesco, wynagrodzenia: Będą kolejne podwyżki?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

6 lut 2017 10:48


To kolejna podwyżka, o która walczą pracownicy Tesco. Przypomnijmy, w lipcu ubiegłego roku wynagrodzenia wzrosły średnio o 7 proc. Najniższa miesięczna pensja osoby zatrudnionej na pełny etat z co najmniej 12-miesięcznym stażem pracy wyniosła wówczas 2295 zł brutto (wcześniej było to 2110 zł brutto).

WZZ Sierpień 80 wysłał do Tesco wniosek z propozycją płacową. Związkowcy chcą, by wynagrodzenia pracowników podstawowych, koordynatorów oraz zatrudnionych w magazynie wzrosły od 1 lipca br. o 400 zł, a pensje kierowników - o 200 zł.

- Finansowe docenienie zatrudnionych to inwestycja, niezwykle korzystna dla obu stron. Podwyżka płac - jak wiadomo - przyczynia się do wzrostu motywacji pracownika, a także zwiększenia jego zaangażowania w pracę i efektywność. W sytuacji trudnej rynkowo, szalejącej konkurencji, bój o klienta można wygrać poprzez zadowolonych pracowników. Droga ku temu jest właśnie podwyższenie pensji - czytamy w liście WZZ Sierpień 80.

Dodatkowo, związkowcy chcą wprowadzenia premii za brak absencji chorobowej w wysokości 150 zł oraz nagród jubileuszowych, uzależnionych od stażu pracy.

Również związkowcy z Solidarności domagają się wzrostu płac pracowników Tesco - o 350 zł brutto dla pracowników podstawowych oraz 200 zł brutto dla kierowników sklepów, stoisk oraz zastępców kierowników. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

zalatany koordynator 2017-04-20 22:20:49

koordynator robi za kierownika i kasjera a w niektórych sklepach jeszcze mają dyżury jak i kierownicy. ach no i na poku również muszą wszystko wiedzieć i umieć zrobić , ale jak koordynator idzie na przerwę to z telefonem i w trakcie leci na linię kas bo samośka się zacięła, albo trzeba anulować paragon - nieważne że ma przerwę. taka przerwa to nie przerwa ale zastąpić może tylko kierownik lub dyżurny ale po co mają się uczyć niech leci ten/ta koordynator/ka przeciez nie potrzebuje odpoczynku. a pensja mniejsza niż pracownik podstawowy w lidlu czy pepco czy biedra. szkoda mówić. tego nikt nie pilnuje i nie widzi to chyba nie w porządku. a jak chcieli związki utworzyć to się burza rozpętała ,że hohoho............

Mag 2017-04-12 20:40:49

Pracownicy podstawowi zarabiają w SM niewiele mniej od zastępców, a po spełnieniu tych wniosków to będą zarabiać więcej.A taki głupi z-ca będzie dalej robił na sklepie za wszystkich,bo Pani z kasy nie może dźwigać,ma zły dzień.
Związki nie znają chyba realiów.

hahaha 2017-02-07 09:44:40

widze ze komentarz wyzej pisał jakis kierownik regionalny albo inny obszczymurek. takie brednie to mozesz wpajać swoim kolegom z levelu - pracownicy ciezko tyrają a dostają ochłapy. na 3/4 etatu w lidlu zarabia się wiecej niż jako lider zespołu w tesco!!!

REKLAMA