Technicy radioterapii przeprowadzą referendum ws. strajku

W przyszłym tygodniu przeprowadzamy referendum strajkowe wśród techników radioterapii we wszystkich ośrodkach onkologii w Polsce - poinformował Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Technicy radioterapii przeprowadzą referendum ws. strajku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

5 maj 2015 14:12


"W przyszłym tygodniu przeprowadzamy referendum strajkowe we wszystkich ośrodkach onkologii w Polsce, zrzeszonych w naszym związku" - powiedział przewodniczący związku Jacek Zingler podczas briefingu przed Centrum Onkologii w Warszawie.

Jak dodał, jeśli większość głosujących w referendum opowie się za przeprowadzeniem akcji protestacyjnej, będzie ona polegała na oflagowaniu placówek z zakładami radioterapii, w których prowadzone jest naświetlanie pacjentów onkologicznych. Nie będzie też wypisywana dokumentacja medyczna.

Zastrzegł, że technicy nie chcą zostawić pacjentów samym sobie. "Ludzie są zdesperowani, ale nie chcemy odstępować od pacjentów" - powiedział.

Technicy pracują w szkodliwych warunkach za niskie pensje

Technicy radioterapii przekonują, że pracują w szkodliwych warunkach za rażąco niskie - ich daniem - pensje. Przypominają, że do niedawna czas pracy technika radioterapii wynosił 5 godzin; od lipca 2014 r. został wydłużony do 7 godzin i 35 minut, ale - jak zaznaczają - w ślad za tym nie wzrosły wynagrodzenia w tej grupie zawodowej.

Jak powiedział Zingler, wydłużenie czasu pracy techników radioterapii spowodowało zamieszanie na rynku pracy i doprowadziło do redukcji etatów, sięgającej ponad 30 proc.

Jak przekonuje OZZTMR, technicy radioterapii narażają swoje zdrowie, jednocześnie ich praca wymaga wyjątkowej uwagi, troski o pacjentów chorych onkologicznie i precyzji. Związkowcy domagają się m.in. ustawowego wzrostu wynagrodzenia o 50 proc. Alternatywnym rozwiązaniem miałby być powrót do 5-godzinnego dnia pracy.

Zgodnie z normami Unii Europejskiej na jeden aparat terapeutyczny do radioterapii przypadać powinno 250 tys. obywateli, w Polsce jest 550 tys. Pakiet onkologiczny zamiast skrócić czas oczekiwania na radioterapię - wydłuża go - informuje OZZTMR.

Ministerstwo zdrowia zapowiedziało, że jeszcze we wtorek odniesie się do postulatów OZZTMR.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

23 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

buka 2015-05-07 16:41:59

Lubie to

Kate 2015-05-07 16:16:55

A może fizycy zajęliby się swoją pracą zamiast wpier.... w sprawy , które ich nie dotyczą

Technik X 2015-05-07 16:00:21

Widzę tu samych znawców rynku pracy techników i ich cudownego losu, finansowego raju. Gratuluję. A tak się składa, że wśród medyków znane sa wyłącznie pojęcia lekarza i pielęgniarki. Reszta to plebs medyczny- nie bójmy się tego powiedzieć.