Tauron Ciepło, reorganizacja: związki chcą gwarancji pracowniczych

• Z początkiem września część pracowników firmy Tauron Ciepło przejdzie do nowej spółki serwisowej - potwierdził w poniedziałek (4 lipca) zarząd firmy
• Jednocześnie zarząd zadeklarował otwartość na rozmowy ze związkami w tej sprawie.
• Związkowcy chcą rozszerzenia gwarancji pracowniczych dla przenoszonej załogi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tauron Ciepło, reorganizacja: związki chcą gwarancji pracowniczych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

4 lip 2016 16:21


Według związków, które sprzeciwiały się planowanej reorganizacji, do spółki Tauron Serwis ma trafić ok. 400 pracowników, czyli prawie czwarta część załogi firmy. Mają oni zostać przeniesieni do nowego pracodawcy na podstawie artykułu 23 prim Kodeksu pracy, co oznacza, że dotychczasowe warunki pracy i płacy zachowają co najmniej przez rok. Związkowcy chcieliby rozszerzenia tych gwarancji.

"Skoro reorganizacji nie da się uniknąć, będziemy dążyć do tego, aby jeszcze przed przejęciem pracowników przez Tauron Serwis wynegocjować porozumienie transferowe, w którym zawarte zostaną bardziej korzystne dla pracowników zapisy niż minimum gwarantowane przez art. 23 prim Kodeksu pracy. Przede wszystkim chcemy, aby pracownicy w nowej spółce byli objęci takimi samymi gwarancjami, jakie daje im zakładowy układ zbiorowy pracy w Tauron Ciepło oraz inne wewnątrzzakładowe przepisy" - powiedział szef Solidarności w spółce Tadeusz Nowak, cytowany przez biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej "S".

Czytaj też: Nie ma porozumienia w Auchan. Solidarność nie wyklucza sporu zbiorowego

"Zarząd Tauron Ciepło, podobnie jak podczas ostatniego spotkania z przedstawicielami zakładowych organizacji związków zawodowych w dniu 30 czerwca, potwierdza, że jest gotowy do przystąpienia w lipcu i sierpniu bieżącego roku do negocjacji porozumienia transferowego, tak aby zabezpieczyć interesy wydzielanych pracowników" - zapewnił w odpowiedzi prezes spółki Jacek Uhryn.

Uszczegółowieniu warunków przejścia pracowników do nowej spółki mają służyć kolejne spotkania zarządu ze związkowcami. W wyniku wcześniejszych konsultacji zdecydowano o pozostawieniu na dotychczasowych zasadach w spółce Tauron Ciepło pracowników zatrudnionych w obszarach nawęglania, odżużlania, nabiomasowania i odpopielania - nie przejdą oni do nowej firmy.

Przedstawiciele zarządu wskazują, że w przekazanym w ostatnich dniach związkom dokumencie, potwierdzającym zamiar przeniesienia części pracowników do nowej spółki od 1 września, uwzględniono wiele uwag i sugestii zgłoszonych podczas wcześniejszych konsultacji, a sam dokument przekazano związkom z 60-dniowym wyprzedzeniem, czyli znacznie przed wymaganym przepisami terminem.

Czytaj też: TK Telekom: Jest porozumienie ze związkami. Spór zbiorowy zakończony

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

X54 2016-07-05 00:19:50

Takiego dziadostwa w energetyce nie było jak żyję a pracuję ponad 40 lat. To jest efekt namnażanua się spółek i darmozjadów w nich zarządzających a wszystko to kosztem pracowników których już odarto z pieniędzy i godności za zezwoleniem nieudolnych liderów związkowych.