Szwed: Wszyscy pracownicy będą mogli należeć do związków zawodowych

Jesienią br. wszyscy pracujący, a nie tylko zatrudnieni na umowach o pracę, będą mogli zrzeszać się w związkach zawodowych – zapewnił w Gdańsku Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Szacuje się, że może to dotyczyć ok. dwóch milionów osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szwed: Wszyscy pracownicy będą mogli należeć do związków zawodowych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

3 cze 2016 21:24


Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Stanisław Szwed podczas konferencji prasowej w piątek w Gdańsku poinformował, że projekt zmian ustawy o związkach zawodowych jest przygotowany i jest obecnie w Radzie Dialogu Społecznego.

Nowela ma zrealizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 2015 r. TK orzekł, że prawo powinno umożliwiać zrzeszanie się w związkach zawodowych nie tylko osobom pracującym na etacie, ale też tym, które pracę świadczą na podstawie umów cywilno-prawnych lub samozatrudnienia.

"Są przygotowane regulacje dotyczące wykonania wyroku TK czyli umożliwienia tworzenia związków zawodowych pracownikom na umowach cywilno-prawnych albo samozatrudnionym" - powiedział Szwed. Pytany o to, kiedy uregulowania dotyczące zrzeszania się w związkach mogą wejść w życie, ocenił, że "optymalnie na jesień, nie wcześniej".

Czytaj też:Ustawa o związkach zawodowych: Trzeba skupić się na zmianie definicji pracownika

Powiedział, że "do tego projektu dołożonych zostało kilkanaście innych propozycji zmian, o które występowały związki zawodowe i pracodawcy". Chodzi np. o podwyższenie progu reprezentatywności.

"Na dziś sytuacja jest taka, że w ramach zespołu Rady Dialogu Społecznego po pierwszych dwóch spotkaniach zespół poprosił ministerstwo o przedłużenie konsultacji nad tym projektem. Konsultacje przedłużono do połowy czerwca, a nie, jak wcześniej chciał rząd - do końca kwietnia. "Zakładamy, że ten okres negocjacji na poziomie partnerów społecznych dla nas jest decydujący" - podkreślił.

Przewodniczący zarządu regionu gdańskiego NSZZ "Solidarność" Krzysztof Dośla przyznał, że "ma cichą nadzieję, że już jesienią, może w listopadzie pracownicy zatrudniani w atypowych formach zatrudnienia na umowach zleceniach czy samozatrudnieniu będą mogli tworzyć własne organizacje związkowe i będą mogli też przystępować do już istniejących". Podał, że wg. szacunków - bardzo ostrożnych - obecnie jest to grupa dwóch milionów osób.

W projekcie zaproponowano m.in. zmianę w słowniczku ustawy - zamiast "pracownik" wprowadza się pojęcie "osoby wykonujące pracę zarobkową", a "pracodawcy" - "podmiot zatrudniający". Podstawowy zapis ustawy miałby teraz brzmieć: "Prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych przysługuje osobom wykonującym pracę zarobkową".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.