Sześciu na dziesięciu Polaków popiera akcje protestacyjne

Ponad połowa Polaków twierdzi, że strajki są słuszne wobec sytuacji, jaka panuje w naszym kraju. Niezadowolenie niektórych grup społecznych może przekształcić się w jeszcze więcej protestów - wynika z sondażu TNS Polska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sześciu na dziesięciu Polaków popiera akcje protestacyjne

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 mar 2015 10:50


Na początku tego roku protestowali górnicy i rolnicy, protesty zapowiedziały też pielęgniarki. Z przeprowadzonego w lutym badania TNS Polska wynika, że 61 proc. Polaków uważa, że w obecnej sytuacji, jaka panuje w naszym kraju, podejmowanie akcji strajkowych jest słuszne. Przeciwnego zdania jest nieco ponad jedna czwarta ankietowanych (27 proc.) . Częściej akcje strajkowe uważają za słuszne mieszkańcy wsi niż miast (65 proc. wobec 58 proc.) . Odsetek osób, które uważają, że akcje strajkowe są obecnie zdecydowanie słuszne, jest dwukrotnie większy od odsetka tych, którzy oceniają takie działania jako zdecydowanie niesłuszne (16 proc. wobec 8 proc.).

Czytaj też: Największe strajki zorganizowane w ostatnich latach

- Na przestrzeni lat z liczebną przewagą przeciwników strajków mieliśmy do czynienia do 1999 roku, kiedy to sytuacja uległa odwróceniu. W tamtym czasie wejściu w życie ważnych reform strukturalnych towarzyszyły protesty grup zawodowych (m.in. górników i anestezjologów). Obecnie również odnotowujemy wyraźną przewagę zwolenników nad przeciwnikami akcji protestacyjnych. Aktualny wynik akceptacji dla strajków należy do stosunkowo wysokich spośród dotychczas notowanych przez nasz ośrodek - podkreślają autorzy badania.

Czytaj też: Strajki w kolejnych kopalniach zagrażają kondycji spółek wydobywczych

Zdaniem ponad połowy Polaków (65 proc.) niezadowolenie niektórych grup społecznych w obecnej sytuacji może przekształcić się w masowy ruch protestu. Przeciwnego zdania jest jedna piąta respondentów (22 proc.). Częściej o tym, że w Polsce może dojść do masowych ruchów protestu, przekonani są mieszkań wsi niż miast, a także osoby, które deklarują zainteresowanie polityką.

- Na przestrzeni ostatnich 20 lat odsetek osób uważających, że możliwe jest przekształcenie się społecznego niezadowolenia w masowy ruch protestu osiągał wartości od 40 proc. (IX/X 1995) do 80 proc. (III 2003). Aktualny wynik - 65 proc. - nie odbiega znacząco od tych uzyskanych w ciągu ostatnich 15 lat - komentują autorzy sondażu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.