Szczecin: Twórcy NSZZ Solidarność spotkają się po 35-latach

• Delegaci I Walnego Zebrania NSZZ Solidarności Pomorza Zachodniego spotkają się po 35-latach.
• Obchody rocznicowe pod hasłem „Narodziny szczecińskiej demokracji” odbędą się w sobotę (24 września) w historycznej świetlicy dawnej Stoczni Szczecińskiej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szczecin: Twórcy NSZZ Solidarność spotkają się po 35-latach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

21 wrz 2016 21:10


"Chcemy przypomnieć działaczy, którzy tworzyli Solidarność i budowali niezależne samorządne związki zawodowe na Pomorzu Zachodnim" - powiedział podczas konferencji prasowej organizator dr Artur Kubaj z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. "To była rzesza ludzi, która przez Solidarność uczyła się demokracji. Udało nam się dotrzeć do adresów połowy delegatów I Walnego Zebrania NSZZ Solidarność z 1981 r. Ponad setka potwierdziła już swój udział w naszych obchodach" - dodał.

"Obchody będą miały charakter historyczny, gdyż będzie to okazja spotkania się ludzi pierwszej Solidarności, którzy po prostu od bardzo dawna się nie widzieli" - powiedział dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie dr Paweł Skubisz.

"Wydarzenie jest również okazją, aby rozpocząć dyskusję o powstaniu Szczecińskiego Centrum Solidarności. Jego siedziba ma znajdować się w historycznej świetlicy dawnej Stoczni Szczecińskiej, gdzie w 1980 r. podpisano Porozumienia Sierpniowe. Uchwała dotycząca powstania Centrum ma zostać przyjęta przez delegatów oraz gości w sobotę" - zapowiedział.

"Pewnie się nie pokłócimy, ale przypomnimy sobie twarze i zachowania z owego czasu" - zapewnił działacz opozycji antykomunistycznej Andrzej Milczanowski. "W ciągu 35 lat rozproszyliśmy się po Polsce i po świecie. Idea założenia Szczecińskiego Centrum Solidarności będzie integrowała nasze środowisko solidarnościowe" - wyjaśnił.

I Walne Zebranie Delegatów NSZZ Solidarność Regionu Pomorza Zachodniego odbyło się w dniach 5-7 czerwca 1981 r. w nieistniejącym już dziś Domu Kultury Korab w Szczecinie. Brało w nim udział 465 delegatów z całego regionu. Przewodniczącym zarządu Regionu Pomorze Zachodnie NSZZ Solidarności został Marian Jurczyk, który otrzymał 286 głosów. Pokonał on swojego rywala Stanisława Wądołowskiego, na którego głosowało 57 osób. Delegaci podczas zebrania wybrali również zarząd oraz prezydium.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.