Święto Pracy: Kiedyś wiwatowanie, teraz pikiety

W Polsce od 65 lat 1 Maja jest świętem państwowym. Po II wojnie światowej było obchodzone bardzo hucznie. Ale czasy zupełnie się zmieniły.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Święto Pracy: Kiedyś wiwatowanie, teraz pikiety

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

1 maj 2015 4:37


W tym roku pracownicy i przedstawiciele niektórych związków zawodowych nie będą wiwatować podczas pierwszomajowego pochodu. „Trudno w tym dniu w Polsce wiwatować. Przybywa umów śmieciowych, świadczenia rodzinne są niskie i selektywne, rośnie poziom ubóstwa, dzieli nas rozwarstwienie społeczne. Po 25 latach przemian jest wiele niesprawiedliwości. Ulegamy wyzyskowi, wracają podziały klasowe. Lekceważenie pracowników i pogarda dla ich praw to nie są powody do świętowania” – czytamy w apelu OPZZ.

Rada Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych zwraca się do wszystkich struktur branżowych i terytorialnych o przeprowadzenie w tym dniu demonstracji, pikiet, happeningów, akcji ulotkowych, pisania petycji i listów do władz lokalnych i ogólnokrajowych.

Z kolei Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80” nie weźmie udziału w tegorocznych obchodach Międzynarodowego Święta Pracy. – Nie ma czego świętować. Bo chyba nie to, że z powodu niskich płac jeszcze w tym roku Polskę chce opuścić blisko 1,3 mln obywateli – mówi Patryk Kosela, rzecznik WZZ „Sierpień 80”.

– Tak, jesteśmy wkurzeni na rządzących Polską. Na to, że serwują nam umowy śmieciowe, głodowe pensje i żadną przyszłość. Chcemy więcej zarabiać, mamy prawo więcej zarabiać – dodaje Kosela.

W pochodzie pierwszomajowym wezmą udział politycy. W tym roku Prawo i Sprawiedliwość razem z Warmińsko-Mazurskim Regionem NSZZ „Solidarność” przygotowało manifestację pod hasłem „Święto Pracy bez pracy” – przeciwko bezrobociu, biedzie i niskim płacom w naszym województwie. Spod Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie przejdą na plac Solidarności.

Z kolei SLD w Święto Pracy planuje w Warszawie m.in. piknik europejski z udziałem szefa partii Leszka Millera i działaczy związkowych. Dariusz Joński, rzecznik SLD, w rozmowie z PAP podkreślił, że będzie to „piknik europejski”, bo SLD chce połączyć obchody Święta Pracy z rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Krzysztof Bosak i Ruch Narodowy mają w planach demonstrację przed siedzibą Komisji Europejskiej. Na tym jednak nie koniec. Odbędzie się kolejna pikieta Ruchu Narodowego – tym razem przeciwko instalacji Tęcza na pl. Zbawiciela w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Polak 2015-05-01 16:28:25

Świeto? Sory ale ono było za komuny . Zmienia sie tylko nazwa. Ustrój ten sam. Komorowki ty pachołku

Marek 2015-05-01 16:10:42

Obecny system w Polsce można przyrównać na wzór Stalinizmu,Mafie przestępcze w wymiarach sprawiedliwości na poziomach samorządowych,nic nie wychodzi na zewnątrz oszustwa, złodziejstwo, kurewstwo współpraca z zorganizowaną przestępczością przez Policje, prokuraturę czy sądownictwo, które nawet po wniesieniu zażalenia na nieprawidłowości swym postanowieniem utrzyma na mocy umorzenie dochodzenia śledztwa od którego nie służy odwołanie oby sprawa wyszła poza region, tak zmanipulowano prawo przez obecną władzę. Idealnie się rozwijają lokalne Mafie urzędnicze KRAŚ, GRABIĆ SWAWOLA! PO sfałszowanych wyborach nie muszą świętować żyją jak, pączki w maśle!

Darek 2015-05-01 12:43:16

Święto pracy nie będzie już dniem wolnym! - Więcej tutaj --> webgazeta.pl/6733