Strajk w PKP Cargo. Związkowcy: "Odwołamy go tylko pod warunkiem, że spełniony zostanie nasz postulat płacowy"

0 0
Strajk w PKP Cargo. Związkowcy: "Odwołamy go tylko pod warunkiem, że spełniony zostanie nasz postulat płacowy"
Związkowcy domagają się podwyżki o 250 zł netto. Swoje żądanie uzasadniają bardzo dużym obciążeniem pracą załogi spółki. Fot. PTWP (Szymon Jankowski)

Krajowy Komitet Protestacyjno Strajkowy w PKP Cargo 9 listopada rozpoczyna kroczący strajk generalny. Rada Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność" skierowała pismo do premier Kopacz z żądaniem natychmiastowego wstrzymania pospiesznej restrukturyzacji spółki.

Strajk rozpocznie się na terenie Śląskiego Zakładu Spółki PKP Cargo z siedzibą w Tarnowskich Górach o godzinie ustalonej przez Zakładowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy.

Przyczyny strajku

W sierpniu, po fiasku mediacji z pracodawcą we wszystkich zakładach PKP Cargo przeprowadzono referendum strajkowe. 96 proc. głosujących opowiedziało się za rozpoczęciem strajku. We wrześniu w spółce ogłoszono gotowość strajkową.

Związkowcy domagają się podwyżki o 250 zł netto. Swoje żądanie uzasadniają bardzo dużym obciążeniem pracą załogi spółki. Podkreślają, że w związku z realizowanym w spółce programem dobrowolnych odejść pracownikom, którzy zostali w firmie, znacząco poszerzono zakres obowiązków służbowych.

- Odwołamy strajk tylko pod warunkiem, że spełniony zostanie nasz postulat płacowy - oświadczył Henryk Grymel, przewodniczący kolejarskiej "Solidarności".

List do premier Kopacz

W liście do premier Kopacz "Solidarność" po raz kolejny zwraca uwagę, że spółka zaciąga miliardowe kredyty w bankach, a do firm doradczych i kancelarii prawnych transferowane są wielomilionowe kwoty poprzez zlecanie zbędnych opracowań i analiz. To wszystko potwierdziła Najwyższa Izba Kontroli.

- Wyprzedawany jest majątek spółek kolejowych, na który pracowało wiele pokoleń kolejarzy - wyjaśnia Grymel. - Ciągle tworzone są wysokopłatne stanowiska w zarządach i radach nadzorczych - mówi przewodniczący Sekcji i dodaje, że pojawiają się również przypadki zasiadania przez te same osoby jednocześnie w wielu zarządach i radach nadzorczych. Jednocześnie pracownicy są zastraszani, zmuszani do rezygnacji z pracy albo kierowani do pracy w miejsachc oddalonych o kilkaset kilometrów - dodaje.

"Pani Premier, wzywamy Panią do godnego przekazania władzy tym, którym Polacy udzielili w sposób demokratyczny mandatu do rządzenia Rzeczypospolita. Odwołujemy się do Pani patriotyzmu i uczciwości. Tylko barbarzyńcy i najeźdźcy stosują taktykę spalonej ziemi"- piszą związkowcy i apelują o należytą troskę i godne zachowanie, "które powinno cechować osoby zarządzające majątkiem Skarbu Państwa".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.