Strajk w LOT odwołany. Mimo to pasażerów czekają utrudnienia

0 0
Strajk w LOT odwołany. Mimo to pasażerów czekają utrudnienia
Szef Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego tłumaczył, że doszło do porozumienia z władzami LOT ws. zwiększenia wynagrodzeń. Fot. Kpalion/Wikimedia

Zapowiedziany na czwartek (19 listopada) strajk ostrzegawczy części personelu pokładowego LOT został odwołany – poinformował szef Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Grzegorz Włodek.

Dwugodzinny protest w godzinach 6.30–8.30 miał być przeprowadzony przez Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego (ZZPPiL), który zrzesza ponad 600 osób.

Nie będzie strajku pracowników LOT-u

- Po środowej turze rozmów między pracodawcą a wszystkimi zaangażowanymi związkami zawodowymi, Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego ostatecznie zrezygnował z przeprowadzenia strajku ostrzegawczego. Bardzo cieszy nas taka odpowiedzialna decyzja związku. Odwołanie strajku ostrzegawczego umożliwia nam kontynuowanie rozmów z wszystkimi związkami zawodowymi i mamy nadzieję, że już wkrótce zakończą się one satysfakcjonującym dla wszystkich stron kompromisem – dodał Kubicki w przesłanym komunikacie.

Z kolei szef Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego tłumaczył, że doszło do porozumienia z władzami LOT ws. zwiększenia wynagrodzeń.

- Budżet jest zwiększony. Negocjacje będą trwały, ale o sam podział tej kwoty. Prosiliśmy o dodatkowe 2 mln zł. Zostały one przez zarząd położone na stole dla wszystkich związków. Mając na względzie dobro firmy, strajk odwołaliśmy – mówił.

Od dwóch lat – w ramach planu restrukturyzacyjnego i w konsekwencji obniżenia wynagrodzeń personelu pokładowego i pilotów – wszystkie związki zawodowe działające w PLL LOT są w sporze zbiorowym z zarządem spółki.

Związkowcy chcą przywrócenia zasad wynagradzania z 2010 r., podniesienia płacy zasadniczej i zwiększenia udziału składników stałych w wynagrodzeniu. Według nich po zmianach wynagrodzenia dla personelu pokładowego i pilotów spadły o ok. jedną trzecią.

Będą podwyżki?

P.o. prezes LOT Marcin Celejewski mówił niedawno PAP, że w toku negocjacji zarząd zaproponował, by w przyszłym roku na podwyżki dla wszystkich pracowników przeznaczy 10 mln zł. Dodawał, że spółki nie jest stać na takie podwyżki, o jakie wnoszą związki zawodowe.

Włodek przekonywał z kolei, że na samym personelu pokładowym LOT zaoszczędził 13 mln zł w skali roku. W trakcie negocjacji zaproponowano podwyżkę w wysokości 4 mln zł. Związek walczył o 6 mln zł.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Pożyjemy zobaczymy ! Ja bym tak się nie cieszył na miejscu obecnego antypracowniczego Zarzadu !

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.