Strajk w fabryce Fiata: Solidarność domaga się 500 zł podwyżki

0 0
Strajk w fabryce Fiata: Solidarność domaga się 500 zł podwyżki
Od rana wewnątrz w Fiacie trwa strajk włoski (fot.solidarnosc.org.pl)

Trwa strajk włoski w Fiacie. Przed fabryką w Tychach przeprowadzona zostanie także demonstracja zorganizowana przez śląsko-dąbrowską i podbeskidzką Solidarność.

9 czerwca o godz. 13.30 przed tyską fabryką Fiata przeprowadzona zostanie demonstracja zorganizowana przez śląsko-dąbrowską i podbeskidzką Solidarność. Od rana wewnątrz tyskiego zakładu i w Sistema Poland prowadzony jest także strajk włoski.

- W pikiecie stanowiącej wsparcie dla pracowników Fiata biorą udział m.in. członkowie Solidarności z innych firm i branż z województwa śląskiego - mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w Fiat Chrysler Automobiles Poland.

8 czerwca odbyła się kolejna runda negocjacji między zarządem FCA i działającymi w firmie związkami zawodowymi. Rozmowy nie przyniosły jednak żadnych rezultatów.

- Pracodawca po raz kolejny nie przedstawił propozycji, które mogłyby zostać zaakceptowane przez pracowników. My wykazaliśmy maksimum dobrej woli, zawieszając akcję protestacyjno-strajkową na czas rozmów. Pracodawca jednak celowo przeciąga negocjacje w nieskończoność i tylko udaje chęć zawarcia kompromisu - wskazuje przewodnicząca.

Solidarność domaga się 500 zł podwyżki dla pracowników

Konflikt w FCA ma podłoże płacowe. Solidarność domaga się 500 zł brutto podwyżki dla wszystkich pracowników. W odpowiedzi zarząd spółki proponuje 100 zł brutto podwyżki lub dwa razy więcej, ale pod warunkiem, że związki zawodowe zgodzą się na wprowadzenie w zakładzie 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych czasu pracy. W ocenie Solidarności wydłużenie okresów rozliczeniowych pozbawiłoby pracowników dodatkowych pieniędzy za pracę w godzinach nadliczbowych.

Związkowcy argumentują, że w tyskiej fabryce Fiata od wielu lat nie było zbiorowych podwyżek wynagrodzeń, choć zakład co roku wypracowuje zyski na poziomie kilkuset mln zł. Wskazują, że w 2014 roku płace stanowiły niespełna 2 proc. wszystkich kosztów firmy. Z kolei, gdyby pracodawca zaakceptował postulaty płacowych Solidarności, pieniądze, które musiałby przeznaczyć na ich realizacje, stanowiłyby zaledwie ok. 9 proc. ubiegłorocznego zysku zakładu.

Na przełomie stycznia i lutego 2015 roku w FCA i spółkach kooperujących przeprowadzono referendum. Wówczas blisko 95 proc. głosujących opowiedziało się za rozpoczęciem akcji strajkowej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.