Strajk w Belgii. Związkowcy sprzeciwiają się reformie Charlesa Michela

Kolejny z serii strajków przeciwko planom oszczędnościowym belgijskiego rządu sparaliżował w poniedziałek komunikację miejską w Brukseli, a także transport kolejowy i lotniczy do i ze stolicy Belgii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Strajk w Belgii. Związkowcy sprzeciwiają się reformie Charlesa Michela

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 gru 2014 16:54


Cała akcja to drugi z trzech zapowiedzianych strajków regionalnych. 15 grudnia br. w Belgii ma się odbyć strajk generalny przeciwko reformom, planowanym przez nowy rząd premiera Charlesa Michela.

Czytaj też: Kolejne strajki przeciw programowi oszczędnościowemu i bezrobociu w Grecji

Związkowcy sprzeciwiają się planom rządowym dotyczących m.in. podniesienia wieku emerytalnego z 65 do 67 lat, począwszy od 2030 roku. Nie podoba się im również, że od 2015 roku płace i świadczenia socjalne nie będą jak dotąd co roku indeksowane, co przyczyni się do wzrostu kosztów utrzymania. Są też przeciwni planom przewidującym niższe dodatki na dziecko, droższą edukację i opiekę nad dziećmi, a także droższy transport publiczny i wyższe ceny energii.

Przeciwko tym reformom ok. 100 tys. Belgów manifestowało na ulicach Brukseli 6 listopada br., doszło wówczas do starć z policją.

Natomiast 8 grudnia br. pikiety strajkujących zablokowały zjazdy z autostrad prowadzące do Brukseli. Nie kursują autobusy miejskie i regionalne oraz kolej.

Strajki zakłóciły też międzynarodową komunikację kolejową ze stolicą Belgii. Pociągi Eurostar z Londynu kończą swój bieg na stacji w Lille w północnej Francji, odwołano też prawie wszystkie połączenia Thalys między Paryżem a Brukselą.

Czytaj też: Lufthansa znów strajkuje. W Boże Narodzenie kolejny protest?

Strajkujący zablokowali dojazdy do stref przemysłowych wokół Brukseli, pikietują też centra handlowe. Strajki objęły też prowincję Brabancja Walońska na południe od stolicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

**. 2014-12-10 07:52:10

A w Cargo, w PEERACH, w IC - KIEDY ?

gość 2014-12-08 23:54:50

Będzie wojna, będzie i to szybciej niż mogłoby się wydawać, "ktoś" dobrze pociąga za "sznurki".....