Strajk celników, przejście graniczne: Utrudnienia na granicy Polski z Ukrainą

• Polscy celnicy prowadzą strajk włoski na granicy.
• Ponad tysiąc pojazdów oczekuje w kolejkach na ukraińskich przejściach granicznych, które prowadzą do Polski – podała Państwowa Straż Graniczna Ukrainy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Strajk celników, przejście graniczne: Utrudnienia na granicy Polski z Ukrainą

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

16 cze 2016 10:57


Największe kolejki są na przejściach: Rawa Ruska (Ukraina) - Hrebenne (Polska), Hruszów - Budomierz, Szeginie - Medyka oraz Uściług - Dorohusk. Dzień wcześniej, w środę (15 czerwca), na wjazd do Polski oczekiwało po stronie ukraińskiej aż 2 tys. samochodów.

W ubiegłym tygodniu celnicy protestowali w Warszawie przeciwko planowanemu włączeniu ich służby do Krajowej Administracji Skarbowej. Jak podkreślali, taka zmiana nie poprawi skuteczności walki z szarą strefą. Zwracali uwagę, że wypracowują dla budżetu państwa 1/3 dochodów.

Minister finansów Paweł Szałamacha mówił niedawno, że od 1 stycznia 2017 r. polska skarbówka miałaby zacząć działać w skonsolidowanej instytucji pod nazwą Krajowa Administracja Skarbowa. Miałyby ją tworzyć połączone służby celne, izby skarbowe i urzędy kontroli skarbowej.

MF podkreśla, że kwestia utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej jest jednym z priorytetów resortu i w ramach tej reformy nie ma planów likwidacji Służby Celnej. "W nowej strukturze bardzo ważną rolę - tak jak dotychczas - pełnić będą funkcjonariusze celni" - zapewnił resort w komunikacie kilka dni temu.

Według ministerstwa idea łączenia trzech służb odpowiedzialnych za pobór danin w naszym kraju (administracji podatkowej, kontroli skarbowej i służby celnej) zakłada stworzenie jednej silnej organizacji podległej Ministrowi Finansów. Obecnie służby działają w modelu rozproszonym, każda z nich ma niezależne systemy informatyczne, bazy danych są rozproszone i nie ma bieżącej wymiany informacji między nimi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

sas 2016-06-16 19:49:05

A fiuty z rzadu mowia ze nic sie nie dzieje...pieprzona dobra zmiana