Strajk BBC w proteście przeciw zwolnieniom i szykanom

0 0
Strajk BBC w proteście przeciw zwolnieniom i szykanom

Dziennikarze i technicy brytyjskiego nadawcy publicznego BBC rozpoczęli w czwartek w południe 12-godzinny strajk w proteście przeciwko redukcji zatrudnienia, rosnącemu obciążeniu pracą i szykanom. To drugi strajk w ciągu miesiąca.

Dziennikarze i technicy brytyjskiego nadawcy publicznego BBC rozpoczęli w czwartek w południe 12-godzinny strajk w proteście przeciwko redukcji zatrudnienia, rosnącemu obciążeniu pracą i szykanom. To drugi strajk w ciągu miesiąca.

Strajk zakłócił nadawanie bieżących serwisów informacyjnych. Zamiast nich niektóre audycje nadawane są "z puszki". Poprzedni całodobowy strajk BBC odbył się 18 lutego i także spowodował zakłócenia w emisji niektórych audycji.

Korporacja ogłosiła ostatnio plany zmniejszenia zatrudnienia o 2 tys. osób w ciągu najbliższych pięciu lat w ramach programu DQF (Delivering Quality First).

Według organizatorów strajku - związkowców z Narodowego Związku Dziennikarzy (NUJ) oraz związku pracowników technicznych (BECTU) - program ma negatywny wpływ na poziom zatrudnienia i warunki pracy, "jest błędny koncepcyjnie i wadliwy w wykonaniu".

"Dyrekcja powinna zastanowić się nad wpływem DQF na pracowników. BBC musi ustosunkować się do kwestii obciążenia pracą i szykan pracowniczych, a zwalnianie ludzi nie jest środkiem do tego celu" - powiedział mediom Gerry Morrissey, sekretarz generalny BECTU. Sekretarz generalna NUJ Michelle Stanisteed proponuje kierownictwu BBC półroczne moratorium w sprawie zwolnień, by umożliwić rozmowy, ale - jak twierdzi - oferta została odrzucona. "Zwolnienia już teraz mają negatywny wpływ na jakość pracy. Wiemy, że ich skutkiem jest większe obciążenie pracą i stres" - zaznaczyła.

"BBC myśli, że ten sam poziom wydajności może wymusić na mniejszej liczbie pracowników" - wtóruje jej Morrissey.

NUJ i BECTU przedstawiły dossier wyszczególniające przypadki zastraszania i szykan wobec pracowników, będące wynikiem zwiększenia obciążenia pracą, stresu i rosnących wymagań wobec pracowników.

Akcję strajkową w tajnym głosowaniu poparło 61 proc. członków NUJ i 56 proc. BECTU. Oba związki poparły też akcje protestacyjne w innych formach niż strajk. Rzecznik BBC powiedział, że kierownictwo miało w ostatnich tygodniach "konstruktywne spotkania" ze związkami zawodowymi, ale strajk nie wpłynie na zmianę jego stanowiska w sprawie przymusowych zwolnień. Rzecznik wskazał na konieczność wygenerowania oszczędności przez nadawcę.

Obecny rząd zamroził abonament BBC, który jest głównym źródłem finansowania korporacji i zaprzestał finansowania Światowego Serwisu BBC - obecnie finansowanego z własnych środków korporacji. Finansowym obciążeniem są także koszty przenoszenia części operacji z Londynu do Salford pod Manchesterem.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.