Spór zbiorowy w Solaris Bus & Coach. Związkowcy nie mogą wywalczyć podwyżek

Związkowa organizacja międzyzakładowa działająca w Solaris Bus & Coach weszła w spór zbiorowy z zarządem spółki. Powodem jest brak porozumienia ws. wzrostu wynagrodzeń w 2018 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Spór zbiorowy w Solaris Bus & Coach. Związkowcy nie mogą wywalczyć podwyżek

PODZIEL SIĘ


Autor: MN

9 lis 2017 9:15


• Zarząd spółki Solaris Bus & Coach nie chce się zgodzić na podwyżki dla pracowników w takiej formie, jaką proponują związkowcy.

• Związkowcy chcieli, aby firma na wynagrodzenia przeznaczyła dodatkowe 25 mln zł w roku 2018, ale później poszli na ustępstwa. 

• Solaris liczy, że uda się wypracować w tej kwestii kompromis. 

Rozmowy w sprawie wzrostu wynagrodzeń rozpoczęły się z inicjatywy związku zawodowego już w maju tego roku, jednakże po blisko pięciu miesiącach nie przyniosły rezultatów.

Związkowcy domagali się m.in. wzrostu stawki płacy zasadniczej, wprowadzenia premii od wykonanego planu i wprowadzenia dodatkowej premii frekwencyjnej. Proponowane zmiany w zakresie wynagrodzeń podniosłyby wydatki firmy na wynagrodzenia w 2018 roku o 25 mln zł. Podczas spotkań negocjacyjnych strona związkowa poszła na ustępstwa, ale zarząd Solarisa i tak nie zgodził się na podwyżki. 

Czytaj też: Związkowcy protestują przeciwko otwarciu sklepów w Wigilię

6 listopada obyło się kolejne spotkanie, które również zakończyło się odmową zarządu. Komisja międzyzakładowa poszła na kolejne ustępstwa. Jak informuje portal wp.pl, związkowcy mają obecnie żądać podwyżki w wysokości 300 zł. Ale i na to Solaris się nie godzi. Jak powiedział portalowi rzecznik Solarisa, firma ma swoje własne propozycje:

- W odpowiedzi na oczekiwania płacowe strony związkowej, zarząd spółki przedstawił przedstawicielom związków zawodowych, jakie są możliwe podwyżki, które nie wpłyną na stabilną sytuację finansową i dalszy rozwój firmy. Mamy nadzieję, że spór zakończy się porozumieniem - powiedział Mateusz Figaszewski, pełnomocnik zarządu ds. Elektromobilności i PR Solaris Bus & Coach.

Komisja międzyzakładowa zaproponowała termin kolejnego spotkania pomiędzy 13 a 17 listopada.

Firmę Solaris Bus & Coach założyli i prowadzą Solange i Krzysztof Olszewscy. Firma chwali się, że jest europejskim liderem w zakresie produkcji pojazdów komunikacji publicznej. W opisie na stronie firmy możemy przeczytać, że od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku fabrykę w Bolechowie pod Poznaniem opuściło już blisko 15 tys. pojazdów, które jeżdżą po drogach 32 krajów.

W podsumowaniu poprzedniego roku Solaris poinformował, że w samej Polsce sprzedał w ciągu dwunastu miesięcy 471 autobusów. W sumie w tym czasie sprzedano 1,3 tys. autobusów - oprócz Polski, najwięcej trafiło do Niemiec (276 sztuk), Izraela (170) i Włoch (90). Firma osiągnęła przychody w wysokości 1,72 mld zł. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.