Spór zbiorowy w polskim Tesco zaognia się. "Poważnie zastanawiamy się nad strajkiem"

Spór zbiorowy w Tesco dotyczący podwyżek nadal trwa. Czy uda się dojść do porozumienia? Związkowcy mają taką nadzieję.  W przeciwnym razie nie wykluczają strajku. Tesco z kolei nie chce komentować bieżących działań organizacji związkowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Spór zbiorowy w polskim Tesco zaognia się. "Poważnie zastanawiamy się nad strajkiem"

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

21 sie 2017 7:44


• Po tegorocznych podwyżkach miesięczne wynagrodzenie dla pracowników Tesco z co najmniej sześciomiesięcznym stażem wynosi 2345 zł brutto.

• Związkowcy uważają z kolei, że podwyżka to "dodatek na waciki" i dalej walczą o więcej.

• Związki zawodowe nie wykluczają zaostrzenia formy protestu.

• - Poważnie zastanawiamy się nad strajkiem, ponieważ nie widzimy innego wyjścia. Rozmowy z zarządem nie przynoszą rozwiązania - komentuje komentuje Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca WZZ Sierpień 80 w Tesco.

****

Jak informuje Tesco, po tegorocznych podwyżkach najniższe miesięczne wynagrodzenie dla osób z co najmniej sześciomiesięcznym stażem wynosi 2345 zł brutto, bez uwzględnienia ewentualnej premii.

- Pod koniec czerwca poinformowaliśmy nasze koleżanki i kolegów o zmianach w planie wynagradzania na rok finansowy 2017/18.Miesięczna płaca pracowników na stanowiskach niekierowniczych w sklepach i centrach dystrybucji wzrosła o 50 zł, dodatkowo zaś wprowadziliśmy nowy system miesięcznej premii sprzedażowej - podaje Tesco.

To jednak nie zadowala związkowców, dlatego spór zbiorowy w Tesco nadal trwa. Dotychczas obu stronom nie udało się dojść do porozumienia. Przedstawiciele Sierpnia 80 uważają, że podwyżka w wysokości 50 zł to kpina i nazwali ją "dodatkiem na waciki". Przypomnijmy, osoby zatrudnione w Polsce walczą o 400 zł podwyżki dla pracowników podstawowych, koordynatorów oraz pracowników magazynów oraz 200 zł dla kierowników.

- Pracodawca zaproponował tylko tyle, ile chciał dać – 50 zł brutto na etat i 100 zł brutto premii, jeśli wyniki sprzedażowe będą na plusie. Nie wszyscy jednak otrzymają nagrody finansowe, ponieważ premie są przeznaczone dla osób ze 100-procentową frekwencją. Gdy ktoś będzie na urlopie okolicznościowym, pójdzie na zwolnienie lekarskie czy weźmie opiekę nad dzieckiem, nie dostanie dodatkowych pieniędzy – komentuje Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca WZZ Sierpień 80 w Tesco.

Brakuje rąk do pracy

Związkowcy wskazują również na inny problem – zbyt małą liczbę pracowników w Tesco. Jak mówi Elżbieta Fornalczyk, zatrudnionych jest coraz mniej. Część etatów jest pomniejszana, niektórzy z kolei zostają przesunięci ze swoich stanowisk na inne. Coraz więcej pracowników decyduje się na odejście z pracy, a na ich miejsce nie są przyjmowane nowe osoby.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.