Spór zbiorowy w Oplu. Związkowcy piszą do Piechocińskiego

Związkowcy z gliwickiego General Motors Manufacturing Poland wystosowali do wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego pismo w sprawie naruszania podstawowych zasad dialogu społecznego i łamania praw pracowniczych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Spór zbiorowy w Oplu. Związkowcy piszą do Piechocińskiego

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

2 lip 2015 12:51


30 czerwca związkowcy próbowali wręczyć petycję Januszowi Piechocińskiemu podczas jego pobytu w gliwickiej fabryce Opla. Jednak pracodawca nie dopuścił do spotkania liderów związkowych z szefem resortu gospodarki, zmieniając plan wizyty ministra w zakładzie.

Czytaj też: Opel kompletuje załogę do produkcji nowej Astry

W petycji związkowcy protestują przeciwko jednostronnemu wprowadzeniu przez zarząd firmy nieuzgodnionych ze stroną społeczną zmian w regulaminie pracy. Zwracają również uwagę, że zarząd gliwickiego Opla nieustannie narusza podstawowe standardy dialogu społecznego oraz próbuje zredukować go do wymogów czysto formalnych.

- Wprowadzenie przez pracodawcę zmian do regulaminu pracy GMMP to naruszeniem nie tylko przepisów Kodeksu pracy, ale również obowiązujących, przyjętych w grudniu 2013 przez partnerów społecznych, zasad uzgadniania zmian w regulaminie pracy GMMP – czytamy w piśmie do Janusza Piechocińskiego.

Czytaj też: Fabryka Opla Espana w Saragossie wymienia pracowników na młodszych

- Zarząd nie miał nawet zamiaru przeprowadzenia, wymaganych przez Kodeks pracy, uzgodnień, których celem winno być osiągnięcie konsensusu - tłumaczy Mariusz Król, szef zakładowej Solidarności. - Od początku chodziło im tylko o przeforsowanie jednostronnych zmian w tym regulaminie, po to by przerzucić na pracowników wydziału tłoczni kosztów problemów i błędów organizacyjnych jego kierownictwa – dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.