Spór zbiorowy w Oplu. Związkowcy piszą do Piechocińskiego

0 0
Spór zbiorowy w Oplu. Związkowcy piszą do Piechocińskiego
Fot. M 93/ Wikimedia Commons

Związkowcy z gliwickiego General Motors Manufacturing Poland wystosowali do wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego pismo w sprawie naruszania podstawowych zasad dialogu społecznego i łamania praw pracowniczych.

30 czerwca związkowcy próbowali wręczyć petycję Januszowi Piechocińskiemu podczas jego pobytu w gliwickiej fabryce Opla. Jednak pracodawca nie dopuścił do spotkania liderów związkowych z szefem resortu gospodarki, zmieniając plan wizyty ministra w zakładzie.

Czytaj też: Opel kompletuje załogę do produkcji nowej Astry

W petycji związkowcy protestują przeciwko jednostronnemu wprowadzeniu przez zarząd firmy nieuzgodnionych ze stroną społeczną zmian w regulaminie pracy. Zwracają również uwagę, że zarząd gliwickiego Opla nieustannie narusza podstawowe standardy dialogu społecznego oraz próbuje zredukować go do wymogów czysto formalnych.

- Wprowadzenie przez pracodawcę zmian do regulaminu pracy GMMP to naruszeniem nie tylko przepisów Kodeksu pracy, ale również obowiązujących, przyjętych w grudniu 2013 przez partnerów społecznych, zasad uzgadniania zmian w regulaminie pracy GMMP – czytamy w piśmie do Janusza Piechocińskiego.

Czytaj też: Fabryka Opla Espana w Saragossie wymienia pracowników na młodszych

- Zarząd nie miał nawet zamiaru przeprowadzenia, wymaganych przez Kodeks pracy, uzgodnień, których celem winno być osiągnięcie konsensusu - tłumaczy Mariusz Król, szef zakładowej Solidarności. - Od początku chodziło im tylko o przeforsowanie jednostronnych zmian w tym regulaminie, po to by przerzucić na pracowników wydziału tłoczni kosztów problemów i błędów organizacyjnych jego kierownictwa – dodaje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.