Spór zbiorowy w Best Poland. Pracownicy mają dość niskich płac

• 21 stycznia fiaskiem zakończyły się rokowania w ramach sporu zbiorowego w firmie Best-Poland w Zabrzu.
• Pracownicy firmy domagają się podwyżek, nie wykluczają eskalacji konfliktu.
• Spór zbiorowy w Best Poland trwa od grudnia ubiegłego roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Spór zbiorowy w Best Poland. Pracownicy mają dość niskich płac

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

25 sty 2016 13:45


- Około 1/3 pracowników Best Poland zarabia najniższą krajową. Część tych osób pracuje w naszej firmie nawet 9 lat. Gdy zakład w ostatnich latach był w nie najlepszej sytuacji finansowej, nie domagaliśmy się podwyżek. Teraz, gdy sytuacja firmy się poprawiła, załoga też powinna to odczuć - mówi Dariusz Stasiuk, przewodniczący Solidarności w Best Poland, spółce produkujące okapy kuchenne.

Jak czytamy na stronie śląsko-dąbrowskiej Solidarności, związkowcy domagają się podwyżek wynagrodzeń w wysokości 430 zł brutto dla wszystkich pracowników. Pracodawca zaproponował jendak wzrost wynagrodzeń w wysokości 5 proc. Kolejny postulat związkowców dotyczy zwiększenia kwoty ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej.

- Dzisiaj ten ekwiwalent wynosi 10 zł miesięcznie. Dla porównania w pralni taka usługa kosztuje 51 zł. Nie dość, że pracownicy sami muszą prać robocze ubrania, to jeszcze do tego dopłacają - podkreśla przewodniczący.

Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, po fiasku rokowań kolejnym etapem sporu będą rozmowy z udziałem mediatora. Jeżeli i one nie przyniosą porozumienia, w zakładzie może dojść nawet do strajku. Zabrzański zakład zatrudnia ok. 300 pracowników oraz ponad 50 osób za pośrednictwem firmy zewnętrznej. Blisko 1/3 załogi Best Poland należy do Solidarności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.