"Solidarność": Zatrudnianie na czas określony maksymalnie na 24 miesiące

NSZZ "Solidarność" opowiada się za maksymalnie 24-miesięcznym okresem, po którym terminowe umowy o pracę przekształcałyby się w stałe - wynika z opinii związku do projektu resortu pracy, który chce, aby okres ten wynosił 33 miesiące.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

"Solidarność": Zatrudnianie na czas określony maksymalnie na 24 miesiące

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 lis 2014 16:05


W ramach konsultacji społecznych resort pracy czeka na opinie do projektu do 21 listopada. Wcześniej pracodawcy proponowali, by okres trwania umów terminowych nie przekraczał czterech lat, a związki zawodowe (FZZ, OPZZ i NSZZ "Solidarność") postulowały, by wynosił maksymalnie 18 miesięcy.

Teraz NSZZ "Solidarność" stoi na stanowisku, że taki łączny okres nie powinien przekraczać 24 miesięcy łącznie z okresem zatrudnienia na okres próbny.

Czytaj też: MPiPS: Umowy na czas określony nie dłużej niż przez trzy lata

Solidarność podkreśla, że generalnie pozytywnie ocenia proponowane zmiany i przypomina, że wcześnie była inicjatorem skargi do Komisji Europejskiej w sprawie wprowadzenia takich przepisów.

Jednak - zdaniem związku - niewłaściwy jest zapis projektu pozostawiający otwartym katalog umów o pracę na czas określony, co może być sprzeczne z unijną dyrektywą. Negatywnie "S" ocenia również możliwość dłuższego zatrudnienia, gdy firma ma swoje okresowe potrzeby.

"Przyjęcie takiego rozwiązania doprowadzić może do nieograniczonego zawierania kolejnych następujących po sobie umów na czas określony ze względu na brak definicji obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy, które uzasadniają zatrudnienie na czas określony" - oceniają związkowcy.

Czytaj też: Dni umów na czas określony są już policzone

Związkowi nie podobają się też zapisy pozwalające na aneksowanie umów terminowych, gdyż - w jego ocenie - może to pozwalać na omijanie przepisów dotyczących liczby umów, po których kolejna musi być na czas nieokreślony.

Według związku niekorzystny i niepokojący jest zapis projektu wprowadzający jako zasadę dopuszczalność wypowiadania umów na czas określony. Dotychczas umowa terminowa obowiązywała przez cały okres, na który została zawarta - przypomina związek. Wątpliwości "S" budzi również proponowana jednostronna decyzja pracodawcy o możliwości zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy. "S" chce, aby pracownik musiał się zgodzić na taką decyzję.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.