Solidarność, Tauron Ciepło: Feniks 2018 to plan likwidacji kolejnych miejsc pracy

0 0
Solidarność, Tauron Ciepło: Feniks 2018 to plan likwidacji kolejnych miejsc pracy
Solidarność w Tauronie Ciepło w piśmie skierowanym do nowo powołanego prezesa spółki Jacka Uhryna zwróciła się o wstrzymanie projektu Feniks 2018 i powrotu do dobrych praktyk w firmie. (Elektrownia Łagisza, fot. tauron.pl)

Solidarność w Tauronie Ciepło domaga się od nowego zarządu spółki wstrzymania projektu Feniks 2018. W ocenie strony społecznej ten projekt pod płaszczykiem kolejnych zmian strukturalno-organizacyjnych zmierza do redukcji zatrudnienia i pogorszenia warunków pracy w zakładach spółki.

Feniks 2018 to program firmy na przyszłe lata, który jest pomysłem odwołanego niedawno poprzedniego zarządu spółki. Związkowcy podkreślają, że założenia, narzędzia i cele tego projektu w ogóle nie były konsultowane z reprezentantami strony społecznej.

- Tak naprawdę projekt powstał i zaczął być wdrażany w tajemnicy przed załogą. Było kilka wewnętrznych prezentacji na temat Feniksa, ale trudno mówić tu o rzetelnej informacji na ten temat dla całej załogi. Może i część ludzi daje się nabierać na korporacyjny żargon. Dla nas jest jasne, że pod trudnymi słówkami i określeniami ukryty jest plan likwidacji kolejnych miejsc pracy i faktycznie pogorszenie warunków pracy w zakładach spółki - mówi Tadeusz Nowak, przewodniczący Solidarności w Tauronie Ciepło.

Realne zagrożenie

W projekcie aż roi się od określeń typu „optymalizacja etatyzacji”, „sponsor zmiany”, „ambasador zmiany” czy „zarządzający oporem”.

Czytaj też: Pracowniczy program emerytalny i rozmowy płacowe w spółce Tauron Ciepło

- Wiadomo, że ta optymalizacja etatyzacji oznacza po prostu zwolnienia. Z kolei ambasadorzy zmiany czy zarządzający oporem to kierownicy różnych szczebli. Może i byłoby to śmieszne, podobnie jak nazywanie sprzątaczki konserwatorem powierzchni płaskich, problem w tym, że te wymysły stanowią realne zagrożenie dla załogi naszej spółki - podkreśla Nowak.

Robot wielofunkcyjny

Nowak zwraca uwagę m.in. na pojawiająca się w projekcie Feniks 2018 tzw. koncepcję wielozawodowości, wielofunkcyjności i mobilności.

- Pracownikom przedstawia się jako bardzo fajny pomysł – modne poszerzenie kwalifikacji zawodowych. W praktyce oznacza to jednak coś zupełnie innego. Pracownik będzie szkolony do podjęcia pracy na innych stanowiskach w zakładzie po to, aby po zwolnieniu części ludzi można mu było dołożyć dodatkowych obowiązków. Taki robot wielofunkcyjny. A prawdopodobnie ten, kto nie będzie w stanie temu fizycznie podołać, zostanie poddany procesowi „optymalizacji etatyzacji”, czyli mówiąc po ludzku straci robotę - dodaje szef Solidarności w spółce.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)  • Ostatni prezes Tauron ciepło to pani "fachowiec " bez pojęcia o zarządzaniu
  • to jest czysta redukcja w rekawiczkach bialych. ot demokracja PISU, KOSZTEM ZAKUPU 2 ''KOPALNI''REDUKUJE SIE ZALOGI ENERGETYCZNE . A MIALO BYC LEPIEJ!!!!!----A COZ P.SZYDLO BOI SIE BARDZIEJ BRACI GORNICZEJ ZE POCIAGNA DO STRAJKU SLASK. TRZEBA ''POSWIECIC NA STOS;; ENERGETYKOW. CZY LUDZIE GENERUJA KOSZTY? -CZY FIKCYJNE SPOLKI ZA ''BIERNOSC ALE WIERNOSC'' . CHYBA PLACE W TYCH FIKCYJNYCH SPOLKACH PREZESOW TO NIE 2000TYS,ZL A GDZIE RESZTA SZTABU PREZESA TAKIEJ SPOLKI, ICH NAGRODY, CZY W TYM KRAJU MOZE BYC NORMALNIE ? ,CZY TRZEBA CIAGLYCH EKSPERYMENTOW NA PRACOWNIKACH. PROPONUJE PISAC DO P.SZYDLO , JAK ZYC PANI PREMIER JAK ZYC?

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.