Solidarność składa wniosek do TK ws. rozporządzeń MZ

0 0
Solidarność składa wniosek do TK ws. rozporządzeń MZ
Ministerstwo zapewniło jednocześnie, że szanuje wszystkich pracowników wykonujących inne zawody medyczne i zapowiada, że będzie kontynuować prace nad zawarciem porozumienia z ich przedstawicielami, zastrzegając, że kształty tych porozumień będą zależne od możliwości finansowych.. Fot. PTWP/Andrzej Wawok

NSZZ Solidarność zdecydowała w czwartek (22 października) o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku ws. rozporządzeń dotyczących m.in. podwyżek dla pielęgniarek.

Związek informuje, że wystąpił do TK o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą, konwencjami Międzynarodowej Organizacji Pracy oraz ustawą o związkach zawodowych rozporządzenia ministra zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz rozporządzenia z 14 października zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Złożenie wniosku do TK związek zapowiedział pod koniec września, informując o zawiadomieniu do prokuratury w tej sprawie.

Nierówne traktowanie związków zawodowych

Związek wskazywał wówczas m.in., że kwestionowane przepisy naruszają prawo, nierówno traktując związki zawodowe. Według związku, w rozporządzeniu zawarte jest wyrażenie, z którego wynika, iż porozumienie dotyczące podziału środków na świadczenia udzielane przez pielęgniarki i położne od września 2015 r. do 30 czerwca 2016 r. (przewidzianych na wynagrodzenia dla nich), może być zawierane z przedstawicielami związków zawodowych działających u danego świadczeniodawcy, zrzeszających wyłącznie pielęgniarki i położne.

W opinii NSZZ Solidarność przepis ten w obecnym brzmieniu narusza zasadę równości związków zawodowych określoną w art.1 ust 3. ustawy o związkach zawodowych, która nakazuje jednakowe traktowanie wszystkich związków przez organy państwowe, samorządu terytorialnego i pracodawców. "W szczególności rażące jest wyłączanie związków, które działając u danego pracodawcy, zrzeszają pielęgniarki i położne, lecz obok tych grup pracowniczych zrzeszają także osoby z pozostałych kategorii personelu placówek zdrowia" - wskazywał związek.

Solidarność uznała, że naruszenie zasady równości wszystkich związków zawodowych wyczerpuje znamiona przestępstwa określonego w art. 35 ust 1 pkt 2 ustawy o związkach zawodowych. W myśl tego przepisu, kto w związku z zajmowanym stanowiskiem lub pełnioną funkcją utrudnia wykonywanie działalności związkowej prowadzonej zgodnie z przepisami ustawy, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Zdaniem związkowców czynu zabronionego w opisanej postaci może dopuścić się również osoba pełniąca funkcję ministra zdrowia.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.