Solidarność: Rozporządzenie MZ dotyczące m.in. podwyżek dla pielęgniarek narusza prawo

0 0
Solidarność: Rozporządzenie MZ dotyczące m.in. podwyżek dla pielęgniarek narusza prawo
Marek Lewandowski, rzecznik prasowy KK NSZZ Solidarność powiedział, że minister nie ma prawa wybierać, z jaką organizacją związkową będzie rozmawiać, a z jaką nie, Fot. solidarnosc.org.pl

Związkowcy z Solidarności złożyli zawiadomienie do prokuratury i zapowiedzieli wniosek do TK, ponieważ ich zdaniem rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące m.in. podwyżek dla pielęgniarek narusza zasadę równości związków zawodowych.

W zawiadomieniu do prokuratora generalnego, którego kopię przekazano w środę (23 września) mediom, wskazano, że w rozporządzeniu w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zawarte jest wyrażenie z którego wynika, iż porozumienie dotyczące podziału środków na świadczenia udzielane przez pielęgniarki i położne od września 2015 r. do 30 czerwca 2016 r., (przewidzianych na wynagrodzenia dla nich) może być zawierane z przedstawicielami związków zawodowych pielęgniarek i położnych zrzeszających wyłącznie pielęgniarki i położne, działających u danego świadczeniodawcy.

Zasada równości związków zawodowych naruszona?

W opinii NSZZ Solidarność przepis ten w obecnym brzmieniu narusza zasadę równości związków zawodowych określoną w art.1 ust 3. ustawy o związkach zawodowych, która nakazuje jednakowe traktowanie wszystkich związków przez organy państwowe, samorządu terytorialnego i pracodawców.

- W szczególności rażące jest wyłączanie związków, które działając u danego pracodawcy, zrzeszają zatrudnione pielęgniarki i położne, lecz obok tych grup pracowniczych zrzeszają także osoby z pozostałych kategorii personelu placówek zdrowia - wskazano w zawiadomieniu.

Napisano w nim, że naruszenie zasady równości wszystkich związków zawodowych wyczerpuje znamiona przestępstwa określonego w art. 35 ust 1 pkt 2 ustawy o związkach zawodowych. W myśl tego przepisu, kto w związku z zajmowanym stanowiskiem lub pełnioną funkcją utrudnia wykonywanie działalności związkowej prowadzonej zgodnie z przepisami ustawy, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Zdaniem NSZZ Solidarność, czynu zabronionego w opisanej postaci może dopuścić się również osoba pełniąca funkcję ministra zdrowia.

Marek Lewandowski, rzecznik prasowy KK NSZZ Solidarność powiedział na środowej (23 września) konferencji prasowej, że minister nie ma prawa wybierać, z jaką organizacją związkową będzie rozmawiać, a z jaką nie.

- Każda organizacja związkowa, która jest uprawniona do negocjacji i reprezentowania pracowników, musi być równo traktowana - podkreślał.

Lewandowski poinformował, że związek przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie rozporządzenia. Dodał, że rozważane jest także "złożenie skargi na prawników Ministerstwa Zdrowia, którzy parafowali rozporządzenie, uznając je za zgodne z prawem, w sytuacji gdy ewidentnie takie nie jest".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (5)

 • Wstyd, że Pani Ochman bardziej martwi się jak system to zniesie a nie cieszy się, że pracownicy będą godniej zarabiać i zostaną w Polsce by troszczyć się o chorych Polaków. Czyżby zazdrość, że to nie jej związek skutecznie zadziałał???Może wznieść się ponad to. CHCEMY PRACOWAĆ W POLSCE I ZARABIAĆ PO PONAD 20 LATACH PRACY WIĘCEJ NIŻ 1600ZŁ.
 • Prawdziwa Twarz Solidarności = przeciw podwyżkom dla pielęgniarek. ???????/ Zamiast poprzeć i walczyć o pozostałe grupy zawodowe to co? DONOS DO PROKURATURY!!!!!OBRZYDLIWOŚĆ!! ZDRAJCY I SPZREDAWCZYKI KLASY ROBOTNICZEJ?
 • Dlaczego p. Duda z Solidarnością i inne związki zawodowe nie pomagały pielęgniarkom protestować -10 września, tylko teraz "robią się dobrzy" i będą zgłaszać do Prokuratury i TK. ???? Po co???Czy pielęgniarki proszą o pomoc???? NIE!!!!Mamy swoje Związki Zawodowe i SAMORZĄD. Będzie miał kto sprawiedliwie podzielić pieniądze, bez obaw p. P. Dudy.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.