Solidarność: Rosnące wyniki finansowe Amazona nie przekładają się na pensje pracowników

0 0
Solidarność: Rosnące wyniki finansowe Amazona nie przekładają się na pensje pracowników
Według Solidarności zatrudnione w magazynach Amazona osoby narzekają na niewspółmiernie niskie zarobki w porównaniu z ciężką pracą, którą wykonują. (fot. Amazon.com)

Jak wskazują związkowcy z "Solidarności", zysk netto firmy Amazon za drugi kwartał 2016 r. wyniósł 857 mln dolarów, a właściciel firmy Jeff Bezos z majątkiem wartym 65,7 mld dolarów awansował na liście najbogatszych ludzi świata Forbesa na 3. miejsce. Tymczasem pracownik w polskim oddziale spółki zarabia 14 zł brutto na godzinę.

Jak wskazują związkowcy z Solidarności, Amazon odnotowuje rekordowe zyski. Z raportu finansowego wynika, że zysk netto wzrósł aż dziewięciokrotnie w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, a przychody firmy wyniosły 30,4 mld dolarów.

Zdaniem związkowców, wyniki finansowe firmy nie przekładają się jednak na wynagrodzenia jej pracowników. Jak wskazują, zatrudnione w magazynach osoby narzekają na niewspółmiernie niskie zarobki w porównaniu z ciężką pracą, którą wykonują.

Czytaj też: Amazon o akcjach związkowców: "Zawsze można wysuwać kolejne żądania"

Pracownicy w polskich centrach zarabiają około 2300 zł brutto miesięcznie, pracując 10,5 godziny dziennie. W opinii związkowców, Amazon uchyla się od realnych negocjacji płacowych oraz dialogu.

- Przegląd wynagrodzeń w Amazon Polska zbliża się ku końcowi. Pracownicy z niecierpliwością wyczekują ogłoszenia jego wyników. Amazon twierdzi, że bierze pod uwagę bardzo wiele czynników, aby być konkurencyjnym na rynku, choć w ostatnim czasie jesteśmy świadkami, kiedy zaczyna brakować rąk do pracy, a firma ma problemy ze znalezieniem pracowników - mówi Grzegorz Cisoń, przewodniczący komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” w Amazon.

- NSZZ Solidarność w Amazon od samego początku swojego istnienia dawała pracodawcy do zrozumienia, że obecne zarobki są nieadekwatne do pracy, jaką wykonują pracownicy i symboliczne podwyżki nie spowodują, że ludzie poczują się docenieni. Ponadto, brak stażowego dla pracowników, którzy są w Amazon Poland od początku wzbudza powszechne niezadowolenie - komentuje Cisoń.

- Niezależnie od wyników finansowych firmy, głównym priorytetem Solidarności będzie stanie na straży przestrzegania prawa pracy oraz bezwzględnego stosowania się do przestrzegania przepisów BHP, ponieważ na tym polu bardzo wiele spraw wymaga poprawy - dodaje.

Zapytaliśmy spółkę Amazon o ich stanowisko w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.