"Solidarność": MEN przeznaczyło za mało pieniędzy na nagrody dla nauczycieli

0 0
"Solidarność": MEN przeznaczyło za mało pieniędzy na nagrody dla nauczycieli
fot. wikimedia commons

Najlepsi nauczyciele otrzymają nagrody pieniężne z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku Resort edukacji na ten cel przeznaczy 14 proc. funduszu przeznaczonego na nagrody dla nauczycieli.

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" nie tylko gminy są zobligowane do wypłaty nagród, ale także Ministerstwo Edukacji Narodowej, które powinno przeznaczyć dla nauczycieli równowartość 2015 średnich wynagrodzeń nauczyciela stażysty (2718 zł). Związkowcy twierdzą, że resort złamał ustawę.

Czytaj też: Niedoceniani i nisko opłacani nauczyciele dorabiają w szarej strefie

– Zgodnie z art. 49 karty minister na nagrody powinien przeznaczyć 5,5 mln zł. W tym roku pieniądze trafią do 84 pedagogów po 7 tys. zł. W efekcie otrzymają dużo mniej, niż jest zarezerwowane, bo zaledwie 588 tys. zł. Zamierzamy zawiadomić o tym prokuraturę i Najwyższą Izbę Kontroli – tłumaczy dla „DGP” Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Czytaj też: Polski nauczyciel: 42-letnia kobieta z zamiłowaniem do nauczania

Co na to MEN? Resort tłumaczy, że do kwoty należy doliczyć m.in. składki na ZUS czy Fundusz Pracy, czyli na nagrody przeznaczono 750 tys. zł.

W tym roku dodatkowe pieniądze trafią do 84 nauczycieli. W poprzednich latach wyróżnionych było kilkuset pedagogów. – Przepisy nie nakładają na nas obowiązku wydawania wszystkich pieniędzy z tego funduszu. Zależy nam, aby ta nagroda trafiała do nauczycieli za wyjątkowe osiągnięcia – wyjaśnia w rozmowie z „DGP” Joanna Berdzik, wiceszefowa resortu.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.