"Solidarność": MEN przeznaczyło za mało pieniędzy na nagrody dla nauczycieli

Najlepsi nauczyciele otrzymają nagrody pieniężne z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku Resort edukacji na ten cel przeznaczy 14 proc. funduszu przeznaczonego na nagrody dla nauczycieli.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

"Solidarność": MEN przeznaczyło za mało pieniędzy na nagrody dla nauczycieli

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

14 paź 2014 10:42


Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" nie tylko gminy są zobligowane do wypłaty nagród, ale także Ministerstwo Edukacji Narodowej, które powinno przeznaczyć dla nauczycieli równowartość 2015 średnich wynagrodzeń nauczyciela stażysty (2718 zł). Związkowcy twierdzą, że resort złamał ustawę.

Czytaj też: Niedoceniani i nisko opłacani nauczyciele dorabiają w szarej strefie

– Zgodnie z art. 49 karty minister na nagrody powinien przeznaczyć 5,5 mln zł. W tym roku pieniądze trafią do 84 pedagogów po 7 tys. zł. W efekcie otrzymają dużo mniej, niż jest zarezerwowane, bo zaledwie 588 tys. zł. Zamierzamy zawiadomić o tym prokuraturę i Najwyższą Izbę Kontroli – tłumaczy dla „DGP” Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Czytaj też: Polski nauczyciel: 42-letnia kobieta z zamiłowaniem do nauczania

Co na to MEN? Resort tłumaczy, że do kwoty należy doliczyć m.in. składki na ZUS czy Fundusz Pracy, czyli na nagrody przeznaczono 750 tys. zł.

W tym roku dodatkowe pieniądze trafią do 84 nauczycieli. W poprzednich latach wyróżnionych było kilkuset pedagogów. – Przepisy nie nakładają na nas obowiązku wydawania wszystkich pieniędzy z tego funduszu. Zależy nam, aby ta nagroda trafiała do nauczycieli za wyjątkowe osiągnięcia – wyjaśnia w rozmowie z „DGP” Joanna Berdzik, wiceszefowa resortu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.