Pracownicy Gimplastu walczą o podwyżki

NSZZ Solidarność wystąpiła do zarządu spółki Gimplast w Sosnowcu z żądaniem rozpoczęcia rozmów płacowych. Minimum 2 tys. zł brutto dla każdego pracownika firmy to najważniejszy postulat przedstawiony pracodawcy przez stronę związkową.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy Gimplastu walczą o podwyżki

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

9 lut 2016 12:56


– Zarobki w Gimplaście są zbliżone do płacy minimalnej, a jedyne podwyżki, jakie pracownicy tej spółki dostali w ciągu minionych ośmiu lat, były wymuszone wzrostem płacy minimalnej – mówi Izabela Będkowska, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Bitron Poland.

Międzyzakładowa organizacja Solidarności z Bitronu objęła spółkę Gimplast zasięgiem swego działania w 2012 roku. Jednym z pierwszych sukcesów związkowców było przywrócenie odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Załoga zrzekła się go dobrowolnie po pożarze, który wybuchł w zakładzie w2008 roku.

– Ludzie chcieli wtedy pomóc pracodawcy, ale zostali wykorzystani. Przez ponad cztery lata fundusz nie funkcjonował. Gdy objęliśmy zakład swoją działalnością od razu, przystąpiliśmy do rozmów w tej sprawie. Uznaliśmy, że minęło wystarczająco dużo czasu, aby pracodawca mógł odbudować zakład i powinien jak najszybciej przywrócić odpis na świadczenia, które załodze się należą – dodaje Będkowska.

Zaznacza jednak, że Solidarność co roku musi negocjować z pracodawcą sposób wykorzystania pieniędzy z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

– Te rozmowy są zawsze bardzo trudne. Musimy przekonywać pracodawcę, że zgodnie z prawem o sposobie rozdysponowania funduszu decydują związki zawodowe działające w firmie. W 2015 roku udało nam się wynegocjować dwie premie: świąteczną w wysokości 500 zł brutto i wakacyjną wynosząca 600 zł brutto. W jednakowej wysokości otrzymali je wszyscy pracownicy spółki – dodaje przewodnicząca. W tym roku związkowcy również będą domagać się przeznaczenia pieniędzy z funduszu na premię wakacyjną i premię świąteczną.

Spółka Gimplast produkuje podzespoły do sprzętu AGD. Załoga liczy ok. 200 osób. Połowę stanowią pracownicy zatrudnieni za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Katowice 15 listopada 2017

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.