Pracownicy Gimplastu walczą o podwyżki

0 0
Pracownicy Gimplastu walczą o podwyżki
Spółka Gimplast ok. zatrudnia 200 osób. Połowę stanowią pracownicy zatrudnieni za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej (Fot. solidarnosckatowice.pl)

NSZZ Solidarność wystąpiła do zarządu spółki Gimplast w Sosnowcu z żądaniem rozpoczęcia rozmów płacowych. Minimum 2 tys. zł brutto dla każdego pracownika firmy to najważniejszy postulat przedstawiony pracodawcy przez stronę związkową.

– Zarobki w Gimplaście są zbliżone do płacy minimalnej, a jedyne podwyżki, jakie pracownicy tej spółki dostali w ciągu minionych ośmiu lat, były wymuszone wzrostem płacy minimalnej – mówi Izabela Będkowska, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Bitron Poland.

Międzyzakładowa organizacja Solidarności z Bitronu objęła spółkę Gimplast zasięgiem swego działania w 2012 roku. Jednym z pierwszych sukcesów związkowców było przywrócenie odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Załoga zrzekła się go dobrowolnie po pożarze, który wybuchł w zakładzie w2008 roku.

– Ludzie chcieli wtedy pomóc pracodawcy, ale zostali wykorzystani. Przez ponad cztery lata fundusz nie funkcjonował. Gdy objęliśmy zakład swoją działalnością od razu, przystąpiliśmy do rozmów w tej sprawie. Uznaliśmy, że minęło wystarczająco dużo czasu, aby pracodawca mógł odbudować zakład i powinien jak najszybciej przywrócić odpis na świadczenia, które załodze się należą – dodaje Będkowska.

Zaznacza jednak, że Solidarność co roku musi negocjować z pracodawcą sposób wykorzystania pieniędzy z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

– Te rozmowy są zawsze bardzo trudne. Musimy przekonywać pracodawcę, że zgodnie z prawem o sposobie rozdysponowania funduszu decydują związki zawodowe działające w firmie. W 2015 roku udało nam się wynegocjować dwie premie: świąteczną w wysokości 500 zł brutto i wakacyjną wynosząca 600 zł brutto. W jednakowej wysokości otrzymali je wszyscy pracownicy spółki – dodaje przewodnicząca. W tym roku związkowcy również będą domagać się przeznaczenia pieniędzy z funduszu na premię wakacyjną i premię świąteczną.

Spółka Gimplast produkuje podzespoły do sprzętu AGD. Załoga liczy ok. 200 osób. Połowę stanowią pracownicy zatrudnieni za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.