Solidarność domaga się od rządu harmonogramu realizacji postulatów

Przedłożenia do 17 kwietnia harmonogramu realizacji siedmiu postulatów Solidarności w kwestiach społeczno-gospodarczych domaga się od rządu jej Komisja Krajowa, która obraduje w Bielsku-Białej. Jeśli go nie otrzyma, we wrześniu zorganizuje ogólnopolską manifestację.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Solidarność domaga się od rządu harmonogramu realizacji postulatów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 mar 2013 10:47


Rzecznik komisji Marek Lewandowski poinformował w środę, że "krajówka" zobowiązała wszystkie struktury Solidarności, aby przeprowadziły referenda w sprawie udziału w ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, włącznie ze strajkiem.

Lewandowski powiedział, że związek żąda od koalicji PO-PSL przede wszystkim wycofania się z planów nowelizacji kodeksu pracy dotyczących uelastycznienia czasu pracy. Chodzi o dwa projekty (rządowy i poselski), które przewidują możliwość wydłużenia do roku okresu rozliczeniowego.

Zdaniem przewodniczącego Solidarności Piotra Dudy taka zmiana oznacza, że pracodawca będzie mógł zgodnie z prawem wymagać dwunastogodzinnej pracy sześć dni w tygodniu przez 5,5 miesiąca. O odrzucenie projektów w pierwszym czytaniu wnioskowali posłowie klubów PiS, RP, SLD i SP.

Solidarność domaga się od koalicji rządowej stworzenia osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw, które utrzymują zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego, stworzenia ustawy o systemie rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych, a także uchwalenia przez Sejm ustaw, które ograniczą stosowanie tzw. umów śmieciowych.

Związkowcy żądają podwyższenia płacy minimalnej zgodnie z projektem złożonym przez Solidarność. Zakłada on jej stopniowy wzrost do wysokości połowy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w tempie zgodnym z wzrostem PKB. Obecnie płaca minimalna wynosi 1600 zł brutto, co zdaniem związkowców jest i tak kwotą za niską. "Trzymając się ściśle ustawy powinna ona wynosić 1623 zł" - powiedział Lewandowski.

Solidarność domaga się też zaniechania likwidacji rozwiązań emerytalnych, które przysługują pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze. Żąda również zaprzestania likwidacji szkół i przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy.

W środę Komisja Krajowa Solidarności będzie kontynuowała obrady w Bielsku-Białej. Głównym tematem będzie budżet związku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.