Solidarność apeluje do KSSE o interwencje ws. łamania prawa

Śląsko-dąbrowska Solidarność zaapelowała we wtorek do władz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) o interwencje w tych działających na jej terenie firmach, gdzie nagminnie łamane są prawa pracownicze i związkowe, a wyroki sądów - lekceważone.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Solidarność apeluje do KSSE o interwencje ws. łamania prawa

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 maj 2013 14:26


"W naszej ocenie odpowiedzialność za takie praktyki spada zarówno na zarządy poszczególnych firm działających w KSSE, jak i na władze strefy. Dlatego też domagamy się natychmiastowej interwencji" - napisał w liście do prezesa KSSE Piotra Wojaczka szef śląsko-dąbrowskiej "S" Dominik Kolorz.

Jego zdaniem brak reakcji władz strefy będzie oznaczać świadome tolerowanie łamania prawa w firmach działających w KSSE. "To z kolei zmusi nas do podjęcia zdecydowanych działań protestacyjnych" - napisali związkowcy.

Prezes KSSE Piotr Wojaczek w rozmowie z PAP uznał za naganne przykłady łamania prawa, zastrzegając, że stwierdzenie takich naruszeń jest wyłączną domeną sądów, a nie oceny zainteresowanych stron.

"Jestem po stronie związkowców wszędzie tam, gdzie prawo zostało złamane, i będę im sekundował w staraniach o respektowanie przepisów. Trzeba jednak pamiętać, że prawo nie daje zarządowi KSSE wpływu na poszczególne firmy. Jedyne parametry, jakie możemy kontrolować, to zgodność poniesionych nakładów inwestycyjnych oraz poziomu zatrudnienia z wydanym pozwoleniem na działalność w strefie" - powiedział prezes KSSE.

Przedstawiciele "S" przypominają, że zasadniczym celem utworzenia KSSE było stworzenie nowych miejsc pracy w regionie, co zakończyło się sukcesem. Wskazują jednak, że nie zwalnia to pracodawców z przestrzegania praw pracowniczych.

"Niestety część zagranicznych inwestorów traktuje swoje zakłady jak maszynki do robienia pieniędzy, a zasady w nich panujące bardziej przypominają XIX-wieczny kapitalizm niż współczesne, europejskie standardy traktowania pracowników" - napisał szef śląsko-dąbrowskiej "S" do prezesa strefy.

Wojaczek zapewnił, że odpowie na list związkowców, gdy tylko go otrzyma. Przypomniał, że przedstawiciele KSSE wielokrotnie brali udział w mediacjach w poszczególnych firmach, gdzie stosunki między związkami zawodowymi a zarządami były napięte. Prezes KSSE zadeklarował taką gotowość również w przyszłości.

"Robimy to w poczuciu konieczności poszukiwania kompromisów oraz rozwiązań służących zachowaniu spokoju, który jest niezbędny w prowadzeniu biznesu. Zależy nam też na utrzymaniu dobrej opinii o śląskich zakładach i rynku pracy" - powiedział Wojaczek, wskazując, że w kilkunastoletniej historii katowickiej SSE przykładów złych praktyk było bardzo niewiele w skali ponad 200 działających tu firm i ok. 50 tys. zatrudnionych pracowników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.