Solidarność alarmuje: PKP Cargo ogranicza prawa związków

Zarząd PKP chce, żeby członkowie rady nadzorczej nie mogli być jednocześnie związkowcami. "Solidarność" uważa to za przejaw chęci zaostrzenia konfliktu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Solidarność alarmuje: PKP Cargo ogranicza prawa związków

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

16 wrz 2015 15:57


Zarząd PKP, który jest największym udziałowcem PKP Cargo, złożył wniosek o zmianę regulaminu spółki, który ma być rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu walnego zgromadzenia członków PKP Cargo 29 września br.

- Członkowie rady nadzorczej w swoich działaniach powinni wykazywać się przede wszystkim najwyższą starannością i dbałością o interesy spółki. Łączenie członkostwa w radzie nadzorczej z funkcją w związkach zawodowych często stoi w sprzeczności z tą zasadą - powiedział członek zarządu PKP Piotr Ciżkowicz.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami trzech członków rady nadzorczej spółki mogą nominować pracownicy.

Konflikt interesów

- Chodzi nam o zachowanie zdrowych relacji i likwidację konfliktu, który w naturalny sposób jest wpisany w podwójną rolę takich osób. Po jednej stronie negocjują żądania płacowe jako szefowie związków, z drugiej nadzorują i rozliczają zarząd spółki jako członkowie rady nadzorczej - wskazał Ciżkowicz.

Wyjaśnił, że decyzja o zmianie regulaminu związana jest z ostatnim sporem o podwyżki w PKP Cargo.

- Z jednej strony związki zawodowe zgłosiły nierealne do spełnienia postulaty w sprawie podwyżek płac, grożąc strajkiem, gdy zarząd nie zgodził się ich spełnić. Z drugiej zaś dwóch członków rady nadzorczej PKP Cargo, mianowanych przez związki zawodowe i jednocześnie zasiadających we władzach tych związków, odmówiło udziału w pracach nad opinią do wniosku zarządu o podwyżki dla pracowników w przeciętnej wysokości 200 zł - zauważył Ciżkowicz.

Takie działanie, według opinii prawnej, stanowi niedopełnienie obowiązków w obszarze sprawowania stałego nadzoru nad spółką we wszystkich dziedzinach jej działalności, do czego zobowiązany jest każdy członek rady nadzorczej, także związkowiec - podkreślił.

Cele związków zawodowych

Jak podał, w grupie PKP funkcjonuje łącznie ok. 420 organizacji związkowych, a roczny koszt ich utrzymania wynosi ponad 30 mln zł. Większość z tych kosztów stanowią wynagrodzenia pracowników na stałe i doraźnie oddelegowanych do czynności związkowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.