Sierpień 80 protestował przed siedzibą ING

0 0
Sierpień 80 protestował przed siedzibą ING
Podpisane pod porozumieniem z JSW związki to kolaboranci - uznał Bogusław Ziętek. /Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W czwartek 17 września kilkudziesięciu związkowców z Sierpnia 80 demonstrowało przed siedzibą ING w Katowicach. Sprzeciwiali się "banksterskim praktykom" i działaniu na szkodę JSW.

ING Bank Śląski jest jednym z obligatariuszy znajdującej się w trudnej sytuacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Bank ten 4 września br. skorzystał z "opcji put", czyli żądania wcześniejszego wykupu obligacji (o łącznej wartości 26,3 mln zł i 12,95 mln dolarów). Spółka ma na to czas do 21 września.

W kolejnych dniach zarząd JSW informował m.in., że prowadzi z obligatariuszami rozmowy o ustabilizowaniu sytuacji finansowej grupy JSW, w tym o wstrzymaniu realizacji "opcji put" przez ING.

Trudna sytuacja JSW

W ostatnich dniach zarząd JSW przekazywał pracownikom, że wobec żądania ING Banku Śląskiego spółka znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Zarząd wskazał m.in. na zagrożenie, że pozostali obligatariusze zrobią to samo, o ile nie zostanie im przedstawiony realny plan restrukturyzacji spółki i grupy. To doprowadziłoby spółkę do upadłości.

W tym kontekście w środę, po kilkudniowych negocjacjach, zarząd JSW i działające w niej reprezentatywne organizacje związkowe podpisały porozumienie ws. ograniczenia części świadczeń pracowniczych. Ma to m.in. zwiększyć szanse na zachowanie płynności finansowej spółki w przyszłym roku i dać podstawę do dalszych negocjacji z bankami.

Ogółem JSW oszacowała pozytywny wpływ tegorocznych porozumień ze związkami na koszty pracy w latach 2016-2018 na około 2 mld zł.

Efekt domina

Czwartkową demonstrację przed siedzibą ING Banku Śląskiego zorganizował Sierpień 80. W związku z realizacją "opcji put" Sierpień 80 oskarżył tę instytucję o banksterskie praktyki, a reprezentatywne związki w JSW, które podpisały porozumienie zawieszające część świadczeń dla pracowników - o zdradę górników.

Przewodniczący Sierpnia 80 w JSW Krzysztof Łabądź przekonywał, że żądanie wcześniejszego wykupu obligacji powoduje efekt domina, który może doprowadzić do utraty przez JSW płynności finansowej, co przełoży się m.in. na "utrudnienia z wypłatami i innymi rzeczami".

Związkowiec uznał, że bank odwraca się od JSW, nie chce pomagać spółce, nie chce rozwiązywać problemów razem z JSW i nie dochodzą do nich żadne argumenty.

Związki załatwiają własne geszefty

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.