Sekcja górnictwa NSZZ "S" oburzona listem GIPH ws. strajku w JSW

Sekcja Górnictwa NSZZ "S" oburzeniem zareagowała na stanowisko Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej ws. strajku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, w którym Izba obwinia związki zawodowe o "działania niezgodne z prawem".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sekcja górnictwa NSZZ "S" oburzona listem GIPH ws. strajku w JSW

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 lut 2015 18:46


W środę GIPH wskazała, że strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, prócz wymiernych strat dla samej spółki, prowadzi do upadłości szeregu firm świadczących usługi dla górnictwa i tym samym do utraty kilku tysięcy miejsc pracy. Prezes Izby Janusz Olszowski zaapelował do liderów czterech central związkowych o "podjęcie zdecydowanych działań skutkujących niezwłocznym zakończeniem strajku".

Zaznaczył, że sytuacja, w jakiej znalazła się JSW, zmusiła wszystkie zrzeszone w Izbie firmy i instytucje do wyrażenia "głębokiego sprzeciwu" wobec niezgodnych z prawem działań przedstawicieli zakładowych organizacji związkowych. Olszowski podkreślił, że niezgodnie z kompetencjami związków zakładowe organizacje "próbują m.in. wymusić dokonanie zmian kadrowych w zarządzie JSW SA" oraz "ponoszą pełną odpowiedzialność za chuligańskie incydenty, jakie miały miejsce () przed siedzibą spółki".

"Z ogromnym oburzeniem przyjęliśmy wiadomość o apelu GIPH, w którym obwinia się związki zawodowe o +działania niezgodne z prawem+, +niezgodne z kompetencjami związków zawodowych+, +wymuszanie dokonania zmian kadrowych w zarządzie JSW SA+ oraz +pełną odpowiedzialność za chuligańskie incydenty, jakie miały miejsce przed siedzibą spółki+" - napisał w piątkowej odpowiedzi przesłanej PAP przewodniczący górniczej "S" Jarosław Grzesik.

"Te fragmenty stanowiska przedstawionego przez Izbę zawierają stwierdzenia nieprawdziwe, a jego ostatnia część stanowi bezpodstawne oszczerstwo" - dodał. Przypomniał, że odwołania zarządu zażądała załoga w referendum konsultacyjnym przeprowadzonym pod koniec października (zarząd JSW uznał je za nielegalne - PAP).

"Związki zawodowe prowadzą konsekwentne i zgodne z prawem działania na rzecz rozwiązania, za którym opowiedziała się niemal cała załoga JSW. Wbrew temu, co sugeruje GIPH to właśnie brak tych działań ze strony organizacji związkowych stanowiłby wypaczenie ich roli, jaką jest m.in. reprezentowanie zrzeszonych w nich pracowników" - napisał Grzesik.

Ocenił też, że to nie związki zawodowe ponoszą odpowiedzialność za chuligańskie incydenty, do których doszło 3 lutego przed siedzibą spółki w Jastrzębiu Zdroju. Dodał, że organizacje związkowe "nie były organizatorem tego spontanicznego zbiegowiska, a zgromadzone tam przypadkowe grupy nie reprezentowały załogi JSW".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.