"S": Raport KE na temat równości kobiet i mężczyzn to zapis nierówności

0 0
 "S": Raport KE na temat równości kobiet i mężczyzn to zapis nierówności
Fot. Sam Churchill/ Flickr, lic. CC BY 2.0

Kobiety zarabiają średnio o 16,4 proc. mniej niż mężczyźni. Różnica w poziomie emerytur wynosi 39 proc. Co trzecia kobieta doświadczyła przemocy fizycznej i seksualnej.

Komisja Europejska opublikowała "Raport na temat równości kobiet i mężczyzn 2014”. Z dokumentu wynika, że mimo zmniejszania się w ciągu ostatniego dziesięciolecia różnic w sytuacji mężczyzn i kobiet, całościowy poziom nierówności wewnątrz i pomiędzy państwami członkowskimi wzrasta i w dalszym ciągu pewne zjawiska stanowią problem.

Według danych Eurostatu różnica płac pozostaje w stagnacji na kolejny rok z rzędu. Kobiety zarabiają o 16,4 proc. mniej na godzinę niż mężczyźni.

- Na każde euro zarobione w Europie przez mężczyznę, kobieta nadal zarabia tylko 84 centów. Kobiety są wciąż niedostatecznie reprezentowane w kierownictwie zarówno w biznesie i polityce. A co najgorsze, jedna na trzy kobiety doświadczyła przemocy fizycznej i seksualnej - mówi Věra Jourová, komisarz UE ds. Sprawiedliwości, Konsumentów i Równouprawnienia. - To jest nie do przyjęcia. Zdecydowanie zamierzam sprostać tym wyzwaniom i osiągnąć wymierne rezultaty - zapewnia Jourova.

Czytaj też: Deloitte: Kobiety lepiej sprawdzają się w zarządach firm niż mężczyźni

Z kolei różnica w poziomie emerytur wynosi 39 proc. Kobiety nadal są skoncentrowane w gorzej płatnych sektorach. Co trzecia kobieta doświadczyła przemocy fizycznej i seksualnej. Kobiety nadal stanowią mniej niż jedną czwartą członków zarządu spółki, pomimo że stanowią prawie połowę zatrudnionych pracowników (46 proc.).

UE wydała zalecenia dla poszczególnych krajów i wykorzystuje możliwości współfinansowania z Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych w celu promowania zatrudnienia kobiet, inwestycji w placówki edukacyjne i opiekuńcze, dostępnej opieki długoterminowej i wprowadzania rozwiązań podatkowych, zachęcających kobiety do pracy. Unia wspiera także konkretne działania, takie jak kampanie rządów krajowych i oddolne projekty prowadzone przez organizacje pozarządowe.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.