"S": dlaczego urzędnicy nie mogą negocjować warunków pracy i wynagradzania?

0 0
"S": dlaczego urzędnicy nie mogą negocjować warunków pracy i wynagradzania?

Komisja Krajowa Solidarności zdecydowała w czwartek o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku ws. zgodności z konstytucją przepisów kodeksu pracy dotyczących wyłączenia prawa do zawarcia układu zbiorowego pracy dla członków korpusu służby cywilnej.

Uchwałę ws. wniosku do Trybunału Konstytucyjnego podjęła obradująca w czwartek w sali BHP Stoczni Gdańskiej Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność".

Korpus służby cywilnej stanowią pracownicy administracji rządowej, np. urzędów wojewódzkich, ministerstw, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, urzędów skarbowych, izb skarbowych i komend policji. Prawnik, ekspert związku, Marcin Zieleniecki szacuje, że w korpusie służby cywilnej może być zatrudnionych na podstawie umowy o pracę ok. 50 tys. osób.

Czytaj też: Szef "S": dialog w Polsce nie jest w kryzysie, on runął w gruzy

Prawnik wyjaśnił PAP, że związek zawodowy wnioskuje do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności art. 239 paragraf 3 pkt 1 kodeksu pracy z art. 59 ust. 2 konstytucji w zakresie wyłączenia prawa do zawarcia układu zbiorowego pracy dla członków korpusu służby cywilnej.

Solidarność wnosi też o zbadanie wspomnianego artykułu kodeksu pracy z art. 59 ust. 4 Konstytucji w zakresie zgodności z konwencją Międzynarodowej Organizacji Pracy, z Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz z Europejską Kartą Społeczną w zakresie m.in. ochrony prawa organizowania się i procedury określania warunków zatrudnienia w służbie cywilnej.

Czytaj też: lle zarabiają urzędnicy w Polsce? Kto z nich najmniej?

Zieleniecki tłumaczy, że przytoczony przepis kodeksu pracy mówi, że członkowie korpusu służby cywilnej nie mogą być objęci zbiorowym układem pracy. Jak wyjaśnił, "chodzi o to, że nie mogą negocjować warunków pracy i wynagradzania". Uważa, że nie ma merytorycznego uzasadnienia dla wyłączenia z zakresu regulacji układowej pracowników korpusu służby cywilnej.

Zwrócił uwagę, że są dwie kategorie członków korpusu służby cywilnej, są pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę oraz są również urzędnicy zatrudnieni na podstawie mianowania. Powiedział, że możliwości negocjowania zbiorowego układu pracy pozbawieni sa pracownicy korpusu służby cywilnej zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Ekspert wyjaśnił, że przyjęta uchwała ws. skierowania wniosku do TK jest kontynuacją ubiegłorocznego decyzji władz Solidarności o skierowaniu do TK wniosku ws. zgodności z konstytucją ustawy z maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. W myśl przepisów, prawa do strajku pozbawieni są pracownicy w instytucjach publicznych. "To są sprawy, które łączą się" - zaznaczył. Dodał, że wniosek zostanie skierowany do TK w piątek.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.