"S": dlaczego urzędnicy nie mogą negocjować warunków pracy i wynagradzania?

Komisja Krajowa Solidarności zdecydowała w czwartek o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku ws. zgodności z konstytucją przepisów kodeksu pracy dotyczących wyłączenia prawa do zawarcia układu zbiorowego pracy dla członków korpusu służby cywilnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

"S": dlaczego urzędnicy nie mogą negocjować warunków pracy i wynagradzania?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 sie 2014 19:13


Uchwałę ws. wniosku do Trybunału Konstytucyjnego podjęła obradująca w czwartek w sali BHP Stoczni Gdańskiej Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność".

Korpus służby cywilnej stanowią pracownicy administracji rządowej, np. urzędów wojewódzkich, ministerstw, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, urzędów skarbowych, izb skarbowych i komend policji. Prawnik, ekspert związku, Marcin Zieleniecki szacuje, że w korpusie służby cywilnej może być zatrudnionych na podstawie umowy o pracę ok. 50 tys. osób.

Czytaj też: Szef "S": dialog w Polsce nie jest w kryzysie, on runął w gruzy

Prawnik wyjaśnił PAP, że związek zawodowy wnioskuje do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności art. 239 paragraf 3 pkt 1 kodeksu pracy z art. 59 ust. 2 konstytucji w zakresie wyłączenia prawa do zawarcia układu zbiorowego pracy dla członków korpusu służby cywilnej.

Solidarność wnosi też o zbadanie wspomnianego artykułu kodeksu pracy z art. 59 ust. 4 Konstytucji w zakresie zgodności z konwencją Międzynarodowej Organizacji Pracy, z Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz z Europejską Kartą Społeczną w zakresie m.in. ochrony prawa organizowania się i procedury określania warunków zatrudnienia w służbie cywilnej.

Czytaj też: lle zarabiają urzędnicy w Polsce? Kto z nich najmniej?

Zieleniecki tłumaczy, że przytoczony przepis kodeksu pracy mówi, że członkowie korpusu służby cywilnej nie mogą być objęci zbiorowym układem pracy. Jak wyjaśnił, "chodzi o to, że nie mogą negocjować warunków pracy i wynagradzania". Uważa, że nie ma merytorycznego uzasadnienia dla wyłączenia z zakresu regulacji układowej pracowników korpusu służby cywilnej.

Zwrócił uwagę, że są dwie kategorie członków korpusu służby cywilnej, są pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę oraz są również urzędnicy zatrudnieni na podstawie mianowania. Powiedział, że możliwości negocjowania zbiorowego układu pracy pozbawieni sa pracownicy korpusu służby cywilnej zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Ekspert wyjaśnił, że przyjęta uchwała ws. skierowania wniosku do TK jest kontynuacją ubiegłorocznego decyzji władz Solidarności o skierowaniu do TK wniosku ws. zgodności z konstytucją ustawy z maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. W myśl przepisów, prawa do strajku pozbawieni są pracownicy w instytucjach publicznych. "To są sprawy, które łączą się" - zaznaczył. Dodał, że wniosek zostanie skierowany do TK w piątek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.