Rzeszów: lekarze protestują przeciw połączeniu szpitali

• Lekarze Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie chcą, by zarząd województwa odstąpił od zamiaru połączenia ich szpitala z Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie.
• W liście otwartym do prezesa Prawa i Sprawiedliwości krytykują decyzje marszałka województwa.
• Zarząd woj. podkarpackiego tłumaczy, że nie chodzi o likwidację placówki, "ale jest to próba uporządkowania sytemu lecznictwa zamkniętego w Rzeszowie" i oddłużenia obu placówek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rzeszów: lekarze protestują przeciw połączeniu szpitali

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

8 wrz 2016 18:19


"Połączenie obu podmiotów leczniczych jest dla nas niezrozumiałe oraz niezmiernie niekorzystne z punktu widzenia interesu publicznego; zarówno mieszkańców Rzeszowa jak i woj. podkarpackiego" - napisali lekarze w liście otwartym do Jarosława Kaczyńskiego, odczytanym na czwartkowej konferencji prasowej.

List zaprezentowała wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w PCChP Agnieszka Zalewska - Pastuła. W konferencji prasowej uczestniczyli także przewodniczący regionu podkarpackiego OZZL Zdzisław Szramik oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc dr Ryszard Olesiejuk.

Uważają, że konsekwencją tych działań będzie likwidacja ich szpitala. "Nasze centrum zajmuje się kompleksowym diagnozowaniem i leczeniem pacjentów z chorobami płuc, wśród których lawinowo narasta liczba chorób cywilizacyjnych oraz onkologicznych(…) Swoim profilem działania nasza jednostka idealnie wpisuje się w założenia strategii zmian w systemie ochrony zdrowia wdrożonej przez ministerstwo zdrowia, na lata 2016-2018" - przypominają autorzy listu.

Czytaj też: Związki zawodowe będą rozmawiać z pracodawcą w sprawie ograniczenia zwolnień w Kopeksie

Lekarze PCChP wyrażają obawę, że chodzi o "chęć przekierowania świadczeń specjalistycznych z zakresu pulmonologii i chirurgii klatki piersiowej na podmioty prywatne". Oceniają, że połączenie "obu szpitali prowadzić będzie do zaprzestania wykonywania świadczeń medycznych, bądź do znaczącego obniżenia ich jakości".

Zwracają uwagę, że "oba planowane do połączenia szpitale borykają się z trudną sytuacją finansową". "Jedną z przyczyn jest fakt, że marszałek woj. podkarpackiego nie przyjął sprawozdań szpitali marszałkowskich za rok 2015, nie pokrył strat podmiotów leczniczych, co należy do jego statutowego obowiązku" - zaznaczyli.

Ich zdaniem, "zarząd woj. podkarpackiego na czele z marszałkiem Władysławem Ortylem wydaje ogromne kwoty z publicznych pieniędzy na nieistotne cele". Odmawia natomiast "inwestowania w publiczne jednostki ochrony zdrowia, które borykają się z trudną sytuacją ekonomiczną i są źle finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.