Ruszyły referenda strajkowe w PKP Cargo

0 0
Ruszyły referenda strajkowe w PKP Cargo
Związkowcy zapowiadają, że jeśli za akcja strajkową zagłosuje większość pracowników, to protest przeprowadzony zostanie we wrześniu (Fot. PTWP)

W głosowaniu pracownicy odpowiadają na pytanie, czy są za przeprowadzeniem strajku, jeżeli zarząd firmy nie przyzna podwyżki wynagrodzenia zasadniczego po 250 zł netto dla każdego pracownika.

Od lutego w PKP Cargo trwa spór zbiorowy na tle płacowym. Związkowcy wszczęli spór, bo pracodawca nie zamierzał z nimi rozmawiać na temat podwyżki płac, zagwarantowanej co roku w pakiecie gwarancji pracowniczych. Podczas ubiegłotygodniowych mediacji w Warszawie zarząd PKP Cargo najpierw zaproponował wzrost płac o kwotę 45 zł netto, a później podniósł ją do 110 zł netto.

31 lipca, dzień po zakończonych fiaskiem mediacjach, działające w spółce związki zawodowe zawiązały Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy, który rozpoczął przygotowania do referendum strajkowego. Jednocześnie zaapelowały do wszystkich przedstawicieli zakładowych organizacji związkowych, aby nie brali udziału w uzgadnianiu zasad jednostronnie ustalonej przez pracodawcę podwyżki na kwotę 110 zł netto.

Czytaj też: Purwin, PKP Cargo: Związkowcy postanowili uczynić polityczną awanturę z dialogu społecznego

- Taka suma to kpina. Tylko w tym roku z PKP Cargo na zasadzie dobrowolnych odejść musiało zrezygnować z pracy 4,5 tys. pracowników. Ludzie, którzy zostali w spółce, niedługo nie będą w ogóle wychodzić z roboty, bo nie ma kto pracować. Uważamy, że za zwiększone normy pracy oraz zakres obowiązków należy się im godziwa podwyżka. Tym bardziej że tak naprawdę wielu z nich dostaje na rękę „gołe pensje”, bez żadnych dodatków - mówi Henryk Grymel, przewodniczący kolejarskiej Solidarności.

Organizatorzy referendum planują zakończenie głosowania 21 sierpnia.

Kolejny protest we wrześniu?

Związkowcy zapowiadają, że jeśli za akcja strajkową zagłosuje większość pracowników, to protest przeprowadzony zostanie we wrześniu.

- Liczymy, że ludzie poprą go zdecydowanie. Wtedy Cargo może nawet stać się iskrą zapalną do strajków w innych spółkach kolejowych, gdzie również związkowcy prowadzą spory zbiorowe z pracodawcami. Bo prawda jest taka, że wszystkie te spółki są fatalnie zarządzane. Dlatego sypie się cała nasza branża - wyjaśnia szef kolejarskiej Solidarności.

W zakładach spółki PKP Cargo w całej Polsce zatrudnionych jest blisko 18 tys. pracowników

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • NA BARYKADY LUDU ROBOCZY ! DOŚĆ OSZUSTW, PIARU, KOLESI, CHAMSTWA NIEUDOLNYCH RZĄDÓW PO/PSL !

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.