Ruszyło referendum w PKM Katowice ws. podwyżek płac i zasad zatrudniania kierowców

0 0
Ruszyło referendum w PKM Katowice ws. podwyżek płac i zasad zatrudniania kierowców
Solidarność w PKM domaga się podwyżki wynagrodzeń zasadniczych o 60 gr. za godzinę, premii 500 zł, która miałaby być wypłacona w grudniu oraz zmiany zasad zatrudniania nowych kierowców, Fot. Paul167~commonswiki/wikipedia, lic. CC BY-SA 2.5

W Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Katowicach rozpoczęło się dziś (17 września) referendum wśród załogi w sprawie podwyżek płac i zasad zatrudniania kierowców.

Solidarność w PKM domaga się podwyżki wynagrodzeń zasadniczych o 60 gr. za godzinę, premii 500 zł, która miałaby być wypłacona w grudniu oraz zmiany zasad zatrudniania nowych kierowców.

- Chcemy, aby pierwsza umowa na czas próbny była zawierana na 3 miesiące, a stawka minimalna wynosiła 12 zł za godzinę, druga umowa, żeby była zawierana na 12 miesięcy, a kolejna, trzecia była już umową na czas nieokreślony - mówi Józef Kuśmierczyk, szef Solidarności w PKM Katowice.

- To dla nas bardzo ważna sprawa, bo obecnie w przedsiębiorstwie mamy poważny problem związany z fluktuacją kierowców. Nowo przyjmowani kierowcy są zatrudniani na umowy czasowe ze stawką 11 zł. Nie wytrzymują nawet trzech miesięcy i idą do innych firm, gdzie już na starcie mają lepsze warunki. Tworzy się dziura pokoleniowa, są kłopoty z obsadą linii - wyjaśnia Kuśmierczyk.

Cztery pytania do pracowników PKM

- Chcę podkreślić, że to nie jest referendum strajkowe. My zadajemy załodze cztery pytania. Trzy dotyczą postulatów w sprawach płacy i warunków zatrudnienia. Czwarte, ostatnie pytanie brzmi: Czy jesteś za odwołaniem zarządu spółki w przypadku niespełnienia powyższych postulatów? - informuje przewodniczący.

Jak dodaje Józef Kuśmierczyk, rozmowy w sprawie postulatów organizacji związkowych trwają w firmie od wiosny tego roku.

- W trakcie kolejnych rund negocjacyjnych pani prezes traktowała nas z lekceważeniem. Nie przyjmowała żadnych argumentów.  Ostatecznie w sierpniu oświadczyła, że postanowiła przyznać  pracownikom podwyżkę 60 gr. za godzinę i kończy rozmowy. Nie przyjmowała do wiadomości naszych argumentów, że patrząc na stawki w innych przedsiębiorstwach, podwyżka  powinna być co najmniej dwukrotnie wyższa. Dlatego zdecydowaliśmy na referendum - wyjaśnia przewodniczący.

Głosowanie zorganizowała Solidarność w PKM Katowice oraz Związek Zawodowy Komunikacji i Transportu, działający w tym przedsiębiorstwie. Referendum rozpoczęło się 17 września o godz. 3.00 i potrwa do godziny 3.00 18 września.

Katowickie PKM zatrudnia około 850 pracowników.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.