Ruszyła kampania zachęcająca do zrzeszania się w związkach zawodowych

• Zachęcenie pracowników do zrzeszania się w związkach zawodowych - to główny cel rozpoczynającej się kampanii "Handel Bez Wyzysku".
• Chcemy poprawić warunki pracy osób, które pracują w marketach i galeriach handlowych - wyjaśnił jeden z jej organizatorów, Maciej Łapski.
• Kampanię organizują OPZZ "Konfederacja Pracy" i Stowarzyszenie "Polska Społeczna".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ruszyła kampania zachęcająca do zrzeszania się w związkach zawodowych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MIW

13 wrz 2016 15:57


Łapski powiedział we wtorek (13.09) na konferencji prasowej w Warszawie, że kampania ma na celu zachęcenie pracowników do zrzeszania się w związkach zawodowych.

- Tacy pracownicy podlegają ochronie prawnej, jako związkowcy, i pracodawcy nie mogą ich od tak zwolnić - wyjaśniał.

Jak przekonywał członek stowarzyszenia "Polska Społeczna", pracownicy, którzy są w związkach mogę liczyć na pomoc.

- My możemy ich reprezentować. Wtedy pracodawca musi z nami rozmawiać. Są instytucje prawne, które na to pozwalają, jak na przykład spór zbiorowy. Wtedy pracodawca musi negocjować z nami podwyżki, warunki pracy. Nie może pracowników oszukiwać. Nie może prowadzić wolnej amerykanki, która obecnie w handlu występuje. Bo wie, ze po drugiej stronie ma partnera, z którym musi się liczyć - powiedział.

- Możemy działać na rzecz podwyżek, możemy współpracować z Państwową Inspekcją Pracy. Na nasze zlecenie PiP może przeprowadzić kontrolę i zlecić poprawienie warunków pracy - mówił Łapski. Zwrócił uwagę, że związki zawodowe mogą pomóc pracownikom i doprowadzić do zmiany umowy śmieciowej na umowę o pracę.

- Pracodawca bardzo często oszukuje pracownika, że praca, którą wykonuje nie podlega umowie o pracę - powiedział.

Łapski poinformował, że członkowie stowarzyszenia wraz z OPZZ "Konfederacja Pracy" odwiedzają pracowników w marketach i galeriach handlowych i zachęcają ich do wstąpienia do związku.

- Wyjaśniamy pracownikom, że nie muszą mówić o swojej przynależności związkowej. Mogą być anonimowi. Pracodawca nie musi wiedzieć, że pracownik jest w związku. To reprezentanci związków zawodowych są od tego, aby zabierać głos w sprawie pracowników - stwierdził.

Wyraził nadzieję, że dzięki kampanii niektóre osoby, które pracują w handlu, poprawią swoje warunki pracy.

- Chodzimy po marketach i galeriach i słyszymy o problemach pracowników. Ciągle muszą być w pracy. Pracodawcy specjalnie zatrudniają małą liczbę osób, żeby zaoszczędzić i pracownik musi być na wezwanie. Nie ma prawa do czasu wolnego, do spotkania z rodziną. Jednocześnie pracownicy mają bardzo niskie płace - powiedział Łapski.

Kampania "Handel Bez Wyzysku" prowadzona jest w czterej województwach: mazowieckim, opolskim, śląskim i małopolskim. Pracownicy, którzy chcą bronić swoich praw mogą zgłaszać się dzięki stronie internetowej www.polskabezwyzysku.pl. Kampania będzie prowadzona bezterminowo. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

związkowiec 2016-09-13 16:45:04

Brawo ! Każda kampania pro związkowa jest pożyteczna. Pracodawcy muszą liczyć się z pracownikiem ! W grupie siła !!!