Rozpoczęła się manifestacja nauczycieli w Warszawie

0 0
Rozpoczęła się manifestacja nauczycieli w Warszawie
Związkowcy chcą podwyżek płac nauczycieli o 10 proc. w 2016 r. /Fot. sekcja krajowa oświaty i wychowania NSZZ "Solidarność"/facebook

Uczestnicy protestu w Dniu Edukacji Narodowej domagają większych nakładów na edukację, w tym podwyżek dla nauczycieli.

Związkowcy protestują też przeciw likwidacji szkół i łamaniu prawa przez samorządy.

Uczestnicy manifestacji mają z sobą flagi związkowe, plakaty i transparenty, szkielet na wózku oraz czarne baloniki z napisem "SOS dla ośwaty". Według organizatorów, w manifestacji bierze udział ok. 15 tys. nauczycieli i pracowników oświaty.

W proteście bierze udział prezes ZNP Sławomir Broniarz, przewodniczący sekcji krajowej oświaty i wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa oraz wiceprzewodnicząca sekcji Teresa Misiuk.

- Jesteśmy tu, bo żyjemy i pracujemy w kraju, w którym nauczyciele zarabiają najmniej w Europie - podkreślił w swoim wystąpieniu podczas manifestacji Proksa.

Petycja do premiera

Broniarz poinformował, że związkowcy mają ze sobą petycję do premier Ewy Kopacz.

- Bo wiemy już, że z minister Joanną Kluzik-Rostkowską nie mamy, o czym rozmawiać. Nasza obecność tutaj świadczy o tym, że nie wykonuje ona dobrze swoich obowiązków - oświadczył szef ZNP.

W petycji do premier podkreślono, że po raz pierwszy od wielu lat członkowie dwóch związków zawodowych działających w oświacie protestują razem.

- Pomimo naszych dotychczasowych starań w ciągu ostatnich kilku miesięcy strona rządowa nie podjęła dialogu w żadnej z podniesionych przez nas spraw - czytamy.

- Jesteśmy przekonani, że edukacja nie może być traktowana jako element kosztowy w rachunku ekonomicznym, lecz jako inwestycja o wysokim poziomie zwrotu. Takiej edukacji, będącej elementem polityki społecznej państwa, oczekujemy jako obywatele, nauczyciele, pracownicy oświaty i członkowie organizacji związkowych - napisano w petycji do szefowej rządu.

Kiedy do manifestujących przed kancelarią premiera wyszła minister Kluzik-Rostkowska, nie została dopuszczona do głosu.

- Nie chcą ze mną rozmawiać - powiedziała, schodząc z trybuny, na której wcześniej przemawiali związkowi liderzy

Oba związki zgodnie domagają się zwiększenia nakładów na edukację. Jak zaznaczają, od wielu lat wydatki na oświatę spadają w relacji do PKB. W tym roku udział ten wynosi 2,52 proc. Według nich, nakłady na oświatę nie odzwierciedlają rzeczywistych, niezbędnych potrzeb w zakresie edukacji i wychowania.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (8)

 • dodam jeszcze, że nauczyciel stażysta zarabia odpowiedni mniej, kontraktowy również, a wiem, bo przechodziłam poszczególne stopnie awansu, jednego roku jako stażysta w lutym dokładnie parę lat temu, odebrałam pensję dosłownie "do ręki" i było to 790 zł
 • rozwijam się, jestem nauczycielem mianowanym, rozpoczęłam staż na nauczyciela dyplomowanego, robię mnóstwo szkoleń, bo mnie to interesuje, pracuję w województwie mazowieckim, uczę w klasach I-III, mam etat + 1 godz wf, dzisiaj byliśmy w pracy, razem z uczniami
 • Pomyliłam się - 60 dni wakacji, a nie 90.
  Piszę, bo pracowałam przez pewien czas w księgowości oświaty.
  Może w Twojej szkole są inne pensje (w zalezności od miasta, województwa) mówie o mazowieckim województwie. A może nie chcesz się rozwijać zawodowo, bo o ile wiem, nie trzeba wiele robić by podnosić swoje kwalifikacje i w drodze ciągłego rozwoju zarabiać te kwoty które wymieniłam wcześniej.
  Pomijam już to że wielu nauczycieli lubi pracowac w dwóch szkołach jednocześnie, i oczywiście - można.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.