Rozpoczął się strajk w Bitronie

0 0
Rozpoczął się strajk w Bitronie

W sosnowieckim zakładzie Bitron Poland rozpoczął się strajk generalny. Protestujący domagają się m.in. gwarancji zatrudnienia oraz podwyżek płac. Pracownicy I, II i III zmiany zebrali się w stołówce zakładu i zapowiadają, że dopóki zarząd nie podejmie z nimi rozmów, to oni nie podejmą pracy.

Spór zbiorowy w sosnowieckim zakładzie rozpoczął się na początku stycznia. Kolejne rozmowy, a następnie mediacje zakończyły się fiaskiem. Podczas rozmów ostatniej szansy pracodawca miał oświadczyć, że ewentualne negocjacje nt. zgłaszanych postulatów może podjąć najwcześniej w 2014 r.

Jak podkreśla szefowa Solidarność w Bitronie, Izabela Będkowska, w ciągu ostatnich lat zatrudnienie w Bitronie zostało zredukowane o połowę, a miejsce zwalnianych pracowników zajęły firmy zewnętrzne, dlatego strajkujący domagają się gwarancji zatrudnienia: - Jeszcze do niedawna pracowało u nas 1 200 osób. Dzisiaj jest nas 600 i blisko drugie tyle z firm zewnętrznych, wylicza przewodnicząca.

Oprócz gwarancji zatrudnienia strajkujący domagają się 7 proc. podwyżek płac zasadniczych. - Jesteśmy jednym z najlepszych zakładów koncernu, a zarabiamy kilka razy mniej niż pracownicy w innych krajach, np. we Włoszech. Wynagrodzenia osób zatrudnionych przy produkcji wynoszą ok. 1 700 zł na rękę. Firmę stać na podwyżki, a mimo to pracodawca nie chce o nich słyszeć - zaznacza Będkowska.

Bitron produkuje podzespoły dla przemysłu motoryzacyjnego i sprzętu AGD. Większość zatrudnionych to kobiety.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.