Rozmowy rządu ze związkami zawodowymi na plus

0 0
Rozmowy rządu ze związkami zawodowymi na plus

W środę 30 stycznia odbyły się w Katowicach rozmowy delegacji rządowej ze związkowcami. Obie strony oceniają je pozytywnie.

30 stycznia wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński rozmawiał z prezesami spółek węglowych oraz przedstawicielami strony społecznej. Dzięki temu - przynajmniej na pewien czas - oddaliło się widmo ostrzegawczego strajku generalnego na Śląsku. Ustalono, że pięć zespołów roboczych zajmie się postulatami komitetu protestacyjno-strajkowego.

11 marca rozmowy mają być kontynuowane. Zarówno rząd, jak i związki liczą, że uda się ustalić konkretne rozwiązania. - Spotkanie z wicepremierem i ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim oraz pozostałymi przedstawicielami rządu oceniam pozytywnie - mówi dla portalu wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

- To była pierwsza okazja do wymiany opinii na różne tematy gospodarczo-społeczne. Muszę przyznać, że w wielu kwestiach wicepremier Piechociński wychodził naprzeciw związkom zawodowym i podzielał nasze uwagi. Jednak musimy oceniać nie tylko to, co kto mówi, ale przede wszystkim to, co zostanie zrealizowane. Pozostaje pytanie, czy poglądy i sugestie wicepremiera Piechocińskiego przełożą się na konkrety i czy weźmie je pod uwagę cały rząd - podsumowuje Wacław Czerkawski.

Wicepremier Janusz Piechociński podkreślał w trakcie pobytu w Katowicach, że rząd z powagą potraktował postulaty związkowców ze Śląska. - Na moją prośbę rozmowy odbyły się 30 stycznia, tak właśnie poustawiano harmonogram zajęć - podkreśla w rozmowie z portalem wnp.pl wicepremier Janusz Piechociński. - Ważny jest dialog i pokazywanie możliwych rozwiązań. A spotkanie z zarządami spółek węglowych przyniosło dodatkowe informacje.

Powołanych zostanie pięć zespołów tematycznych. Koordynatorem będzie Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski. Wicepremier Piechociński zaznaczył, że omawiane problemy będzie chciał przenieść na posiedzenia rządu.

- Czas pokaże, czy to, co wypracują zespoły, zostanie wcielone w życie i da podstawę do odwołania akcji protestacyjnej - ocenia Wacław Czerkawski. - O tym, że jesteśmy otwarci na dialog świadczy też to, że w trakcie rozmów 30 stycznia nie padało słowo strajk. Nie rozmawialiśmy pod presją "pistoletu strajkowego". Była to rzeczowa wymiana poglądów. A konkretne rozwiązania mają wypracować poszczególne zespoły. Potem okaże się, jakie są intencje rządu i czy te rozwiązania będą wcielane w życie - zaznacza Wacław Czerkawski.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.