Rozmowy płacowe w ArcelorMittal Poland zakończyły się fiaskiem

Ostateczne propozycje dotyczące wzrostu wynagrodzeń i nagrody rocznej przedstawione przez zarząd firmy znacznie odbiegają od postulatów zgłoszonych przez związki zawodowe. W najbliższych dniach zakładowa Solidarność podejmie decyzje dotyczące dalszych działań.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rozmowy płacowe w ArcelorMittal Poland zakończyły się fiaskiem

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 maj 2015 12:21


Solidarność domaga się 8 proc. wzrostu stawek zasadniczych oraz wypłaty jednorazowej nagrody w wysokości 2000 zł brutto dla wszystkich pracowników spółki za wkład pracy w wyniki osiągnięte przez AMP w zeszłym roku.

- Mamy wszelkie podstawy, żeby domagać się bonusu w tej wysokości. Firma w 2014 roku wypracowała zysk na poziomie 100 mln euro, czyli ponad 400 mln zł. Ten wynik został osiągnięty tylko i wyłącznie dzięki zwiększonej produkcji i zwiększonemu wysiłkowi ludzi, ponieważ ceny wyrobów stalowych utrzymują się na niskim poziomie - mówi Lech Majchrzak, wiceprzewodniczący Solidarności w AMP w Dąbrowie Górniczej.

Czytaj też: Gorąco w ArcelorMittal. Jeśli wygaszą ogień w piecu, tysiące osób straci pracę

Majchrzak podkreśla, że biorąc pod uwagę specyfikę pracy, zarobki w zakładzie nie są wygórowane. - Połowa pracowników zarabia mniej niż 4600 zł brutto. To nie jest wygórowana kwota, zważywszy że praca odbywa się w systemie czterobrygadowym, w bardzo trudnych warunkach, z narażeniem zdrowia, a nawet życia pracowników - dodaje.

W odpowiedzi na postulaty zgłoszone przez związkowców pracodawca zaproponował podwyżkę w wysokości 77 zł brutto dla pracowników zarabiających mniej niż 2200 zł i 52 zł więcej dla osób przekraczających tę kwotę oraz nagrodę roczną 1000 zł, która miałaby zostać wypłacona pracownikom w dwóch ratach - do 10 lipca i do 10 września tego roku.

Czytaj też: ArcelorMittal stworzy nowe miejsca pracy we Francji

Kolejna propozycja zarządu dotyczy wypłaty 600 zł nagrody na pracownika. Premia ta została uwarunkowana m.in. podjęciem przez zarząd AMP pozytywnej decyzji dotyczącej finansowania remontu wielkiego pieca w Krakowie oraz osiągnięciem wskaźnika produktywności na poziomie 563 ton stali na pracownika w 2015 roku. Wypłatę tej nagrody pracodawca uzależnił także od utrzymania wskaźnika absencji na poziomie zbliżonym do 2014 roku oraz od niskiego wskaźnika wypadkowości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.