wnp.pl

Rozmowy górników z rządem: żaden z sześciu zgłoszonych postulatów nie dotyczy emerytur

0 0
Rozmowy górników z rządem: żaden z sześciu zgłoszonych postulatów nie dotyczy emerytur

Śląsko-dąbrowska Solidarność podkreśla, że obecnie związkowcy nie prowadzą rozmów z rządem o szczegółach systemu emerytur górniczych, a toczące się rozmowy w zespołach roboczych dotyczą postulatów z różnych dziedzin życia.

Śląskie związki, które w październiku ubiegłego roku powołały Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i rozpoczęły przygotowania do strajku generalnego w regionie, wskazują, że wśród zgłoszonych przez nie problemów jest sprawa emerytur pomostowych, które jednak nie dotyczą bezpośrednio górników, a ewentualny protest na Śląsku będzie dotyczył wielu kwestii gospodarczych i społecznych, a nie jedynie spraw górnictwa.

Związkowe stanowisko odnosi się do wtorkowych wypowiedzi ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza, który powiedział, że rząd nie wycofał się z prac nad projektem dotyczącym reformy emerytur górniczych. Dodał przy tym, że trwają rozmowy ze stroną związkową, a ich finał planowany jest na 14 marca. - W tej chwili trwa dialog w tej sprawie z komitetem protestacyjnym górników, w którym bierze udział resort pracy oraz resort gospodarki" - mówił minister.

Rzecznik śląsko-dąbrowskiej Solidarności Grzegorz Podżorny wskazał w odpowiedzi, że rozmowy, o których mówił minister, są prowadzone nie ze związkami górniczymi, ale z Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym, powołanym przez śląsko-dąbrowską "S", regionalne struktury OPZZ, Forum Związków Zawodowych, Sierpnia 80 oraz Związku Zawodowego Kontra.

- Nie są to górnicze związki, a tym samym nie jest to komitet protestacyjny górników, zaś charakter postulatów jest daleko szerszy; żaden z sześciu zgłoszonych postulatów nie dotyczy górniczych emerytur - powiedział rzecznik.

Jego zdaniem jedyną jak dotąd formą konsultacji w sprawie górniczych emerytur było skierowane do górniczych związków pismo resortu gospodarki, w którym ministerstwo poprosiło związki o listę stanowisk, uważanych za pracę górniczą pod ziemią. Związkowcy odpowiedzieli, że taka lista jest częścią obecnych regulacji i wnieśli o jej rozszerzenie, a nie zawężenie.

Przedstawiciele Solidarności zastrzegli, że błędem jest utożsamianie sporu dotyczącego ewentualnych zmian w emeryturach górniczych z działaniami i postulatami komitetu protestacyjno-strajkowego, który sformułował sześć żądań. Rozmowy na ich temat, z udziałem wicepremiera Janusza Piechocińskiego i ministra Kosiniaka-Kamysza, odbyły się w końcu stycznia w Katowicach. Powołano pięć zespołów roboczych, które omawiają postulaty. Kolejne rozmowy plenarne zaplanowano na 14 marca w Katowicach.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.