Rozmowy górników z rządem: żaden z sześciu zgłoszonych postulatów nie dotyczy emerytur

Śląsko-dąbrowska Solidarność podkreśla, że obecnie związkowcy nie prowadzą rozmów z rządem o szczegółach systemu emerytur górniczych, a toczące się rozmowy w zespołach roboczych dotyczą postulatów z różnych dziedzin życia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rozmowy górników z rządem: żaden z sześciu zgłoszonych postulatów nie dotyczy emerytur

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

wnp.pl

6 mar 2013 11:59


Śląskie związki, które w październiku ubiegłego roku powołały Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i rozpoczęły przygotowania do strajku generalnego w regionie, wskazują, że wśród zgłoszonych przez nie problemów jest sprawa emerytur pomostowych, które jednak nie dotyczą bezpośrednio górników, a ewentualny protest na Śląsku będzie dotyczył wielu kwestii gospodarczych i społecznych, a nie jedynie spraw górnictwa.

Związkowe stanowisko odnosi się do wtorkowych wypowiedzi ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza, który powiedział, że rząd nie wycofał się z prac nad projektem dotyczącym reformy emerytur górniczych. Dodał przy tym, że trwają rozmowy ze stroną związkową, a ich finał planowany jest na 14 marca. - W tej chwili trwa dialog w tej sprawie z komitetem protestacyjnym górników, w którym bierze udział resort pracy oraz resort gospodarki" - mówił minister.

Rzecznik śląsko-dąbrowskiej Solidarności Grzegorz Podżorny wskazał w odpowiedzi, że rozmowy, o których mówił minister, są prowadzone nie ze związkami górniczymi, ale z Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym, powołanym przez śląsko-dąbrowską "S", regionalne struktury OPZZ, Forum Związków Zawodowych, Sierpnia 80 oraz Związku Zawodowego Kontra.

- Nie są to górnicze związki, a tym samym nie jest to komitet protestacyjny górników, zaś charakter postulatów jest daleko szerszy; żaden z sześciu zgłoszonych postulatów nie dotyczy górniczych emerytur - powiedział rzecznik.

Jego zdaniem jedyną jak dotąd formą konsultacji w sprawie górniczych emerytur było skierowane do górniczych związków pismo resortu gospodarki, w którym ministerstwo poprosiło związki o listę stanowisk, uważanych za pracę górniczą pod ziemią. Związkowcy odpowiedzieli, że taka lista jest częścią obecnych regulacji i wnieśli o jej rozszerzenie, a nie zawężenie.

Przedstawiciele Solidarności zastrzegli, że błędem jest utożsamianie sporu dotyczącego ewentualnych zmian w emeryturach górniczych z działaniami i postulatami komitetu protestacyjno-strajkowego, który sformułował sześć żądań. Rozmowy na ich temat, z udziałem wicepremiera Janusza Piechocińskiego i ministra Kosiniaka-Kamysza, odbyły się w końcu stycznia w Katowicach. Powołano pięć zespołów roboczych, które omawiają postulaty. Kolejne rozmowy plenarne zaplanowano na 14 marca w Katowicach.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.