Rolnicy przymierzają się do protestu, ale pokojowego

Protest rolników, zapowiedziany na 13 listopada br., będzie miał charakter "pokojowy", wspierający ministra rolnictwa w działaniach na rzecz m.in uboju rytualnego - poinformował minister Marek Sawicki po rozmowach z OPZZ Rolników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rolnicy przymierzają się do protestu, ale pokojowego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 lis 2014 18:29


Prezes Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników Indywidualnych, Sławomir Izdebski, zapowiedział niedawno organizację ogólnopolskiego strajku ostrzegawczego rolników. Głównym postulatem protestujących będzie przywrócenie uboju rytualnego. Strajk ma polegać na blokowaniu międzynarodowej drogi A2 w miejscowości Zduny, w gminie Zbuczyn. Rolnicy zbiorą się tam 13 listopada br. o godz. 11.

Czytaj też: Po wejściu Polski do UE zarobki rolników podwoiły się

Minister rolnictwa, który spotkał się ze związkowcami w gmachu resortu potwierdził, że główną przyczyną protestu rolników jest brak możliwości uboju rytualnego. W spotkaniu tym uczestniczyli przedstawiciele OPZZ Rolników oraz Podlaskiego Stowarzyszenia Producentów Trzody Chlewnej.

Jak mówił Marek Sawicki, związkowcy argumentowali, że z powodu zakazu wykonywaniu uboju bez ogłuszenia, ceny żywca wołowego spadły z 9 zł do 6 zł za kg.

- Rzeczywiście jeżeli patrzymy na rynki rolne UE, to skala spadku cen drobiu, mleka czy owoców i warzyw jest porównywalna, ale w przypadku cen żywca wołowego, spadek cen jest kilkunastoprocentowy w porównaniu do średniej europejskiej i jest niewykluczone, że duży wpływ na to ma brak rozwiązań w zakresie uboju rytualnego - powiedział szef resortu rolnictwa.

Czytaj też: Nie pracownik korporacji, nie samozatrudniony, a rolnik... ma największe oszczędności

Dodał, że rozmowa dotyczyła także budowy nowej formuły organizacji zawodowych w Polsce. Chodzi o utworzenie silnej reprezentacji organizacji branżowych, o mniejsze upolitycznienie związków zawodowych.

- Wyraziłem głęboką wolę współpracy w tym zakresie - zaznaczył minister.

Również poruszona została kwestia umów kontraktacyjnych oraz możliwości zrzeszania się rolników i przetwórców, po to by stać się silniejszym partnerem wobec handlu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.