Rada Dialogu Społecznego zastąpi komisję trójstronną

11 września wejdzie w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego. Co się zmieni - opowiada Jan Guz, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rada Dialogu Społecznego zastąpi komisję trójstronną

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

9 wrz 2015 18:44


Strategia i taktyka do rozmów w Radzie Dialogu Społecznego oraz w radach wojewódzkich tego organu jest i będzie ustalana z szefami komisji zakładowych związków zawodowych zrzeszonych w OPZZ - zapowiedział w środę (9 września) przewodniczący OPZZ Jan Guz we Wrocławiu.

Szef OPZZ spotkał się w środę w stolicy Dolnego Śląska z przewodniczącymi kilkudziesięciu komisji zakładowych związków zawodowych, które w OPZZ zrzeszają w tym regionie ponad 60 tys. pracowników.

Guz podkreślił, że jednym z najważniejszych zadań będzie min. zlikwidowanie umów śmieciowych, podwyższenie płacy minimalnej do poziomu 50 proc. średniego wynagrodzenia w kraju oraz ustanowienia godzinowej płacy minimalnej na poziomie 15 zł.

Dotychczasowe rozwiązania

- Zmienia się rzeczywistość, zmieniają się władze, a nasze problemy pozostają. Dlatego przeprowadzamy te konsultacje, by ustalić taktykę i strategię na najbliższy okres przed wznowieniem prac w radach dialogu społecznego, które zaczną działać w województwach i na szczeblu krajowym - mówił Guz.

Podkreślił, że dotychczasowe rozwiązania, jak np. ograniczenie do 36 miesięcy okresu umów na czas zamknięty "nie rozwiązują w pełni sprawy".

- Wielu kolegów uważa również, że wynagrodzenie 15 zł na godzinę, to stawka wyjściowa i powinna być dużo wyższa, by ta stawka kalkulowała te koszty pracodawcy, które musi on przyjąć na siebie za osoby zatrudnione obecnie na umowach śmieciowych - dodał Guz.

Zaznaczył, że kolejne tematy do skonsultowania dotyczą m.in. projektów zmian emerytalnych, przygotowania przyszłorocznego budżetu państwa, waloryzacji funduszu socjalnego oraz rent i emerytur.

- My zgłosiliśmy swój projekt dotyczący prawa do emerytury dla kobiet po 35 latach pracy, a dla mężczyzn po 40 latach i jesteśmy gotowi rozmawiać, by dopasować go do nowych uwarunkowań prawnych. Jednak trzeba to robić szybko. Nie mówmy o kolejnym referendum w tej sprawie, bo wybór Andrzeja Dudy na prezydenta był takim referendum w kwestii emerytalnej - powiedział Guz.

OPZZ konsultacje ze swymi działaczami przeprowadzi we wszystkich regionach kraju.

Rada Dialogu Społecznego jako ciało niezależne

11 września wejdzie w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego, która zastąpi komisję trójstronną. Od tego dnia pracodawcy, związki i rząd będą mogły zgłaszać członków Rady, których powoła prezydent Andrzej Duda. Nowa Rada w odróżnieniu od komisji ma być ciałem niezależnym, w którym każda ze stron ma równe prawa.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ola 2015-09-10 13:25:47

Brawo Panie Janie ! to duża zasługa Związków Zawodowych.

jaro 2015-09-10 11:22:39

POLSKA/POLACY TO NIE IDIOCI ! DOŚĆ BIEDY, PIARU, CHAMSTWA, AFER, KOLESI ! DOŚĆ NIEUDOLNYCH RZĄDÓW PO/PSL ! DOŚĆ PRYWATYZACJI, KONSOLIDACJI, KOMERCJALIZACJI -KOSZTEM LUDZI PRACY ! DOŚĆ NIESPEŁNIONYCH OBIECANEK DLA: MUNDURÓWKI, KOLEJARZOM, GURNIKOM, BUDOWLAŃCOM, TRANSPORTOWCOM, ROLNIKOM, PIELĘGNIARKOM, NAUCZYCIELOM, PRACOWNIKOM URZĘDÓW PANSTWOWYCH ITD... CZEGO SIĘ BOICIE ? GŁOSU SWOICH WYBORCÓW !