Rada Dialogu Społecznego zastąpi komisję trójstronną

0 0
Rada Dialogu Społecznego zastąpi komisję trójstronną
- Zmienia się rzeczywistość, zmieniają się władze, a nasze problemy pozostają - mówi Jan Guz. /Fot. PTWP

11 września wejdzie w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego. Co się zmieni - opowiada Jan Guz, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Strategia i taktyka do rozmów w Radzie Dialogu Społecznego oraz w radach wojewódzkich tego organu jest i będzie ustalana z szefami komisji zakładowych związków zawodowych zrzeszonych w OPZZ - zapowiedział w środę (9 września) przewodniczący OPZZ Jan Guz we Wrocławiu.

Szef OPZZ spotkał się w środę w stolicy Dolnego Śląska z przewodniczącymi kilkudziesięciu komisji zakładowych związków zawodowych, które w OPZZ zrzeszają w tym regionie ponad 60 tys. pracowników.

Guz podkreślił, że jednym z najważniejszych zadań będzie min. zlikwidowanie umów śmieciowych, podwyższenie płacy minimalnej do poziomu 50 proc. średniego wynagrodzenia w kraju oraz ustanowienia godzinowej płacy minimalnej na poziomie 15 zł.

Dotychczasowe rozwiązania

- Zmienia się rzeczywistość, zmieniają się władze, a nasze problemy pozostają. Dlatego przeprowadzamy te konsultacje, by ustalić taktykę i strategię na najbliższy okres przed wznowieniem prac w radach dialogu społecznego, które zaczną działać w województwach i na szczeblu krajowym - mówił Guz.

Podkreślił, że dotychczasowe rozwiązania, jak np. ograniczenie do 36 miesięcy okresu umów na czas zamknięty "nie rozwiązują w pełni sprawy".

- Wielu kolegów uważa również, że wynagrodzenie 15 zł na godzinę, to stawka wyjściowa i powinna być dużo wyższa, by ta stawka kalkulowała te koszty pracodawcy, które musi on przyjąć na siebie za osoby zatrudnione obecnie na umowach śmieciowych - dodał Guz.

Zaznaczył, że kolejne tematy do skonsultowania dotyczą m.in. projektów zmian emerytalnych, przygotowania przyszłorocznego budżetu państwa, waloryzacji funduszu socjalnego oraz rent i emerytur.

- My zgłosiliśmy swój projekt dotyczący prawa do emerytury dla kobiet po 35 latach pracy, a dla mężczyzn po 40 latach i jesteśmy gotowi rozmawiać, by dopasować go do nowych uwarunkowań prawnych. Jednak trzeba to robić szybko. Nie mówmy o kolejnym referendum w tej sprawie, bo wybór Andrzeja Dudy na prezydenta był takim referendum w kwestii emerytalnej - powiedział Guz.

OPZZ konsultacje ze swymi działaczami przeprowadzi we wszystkich regionach kraju.

Rada Dialogu Społecznego jako ciało niezależne

11 września wejdzie w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego, która zastąpi komisję trójstronną. Od tego dnia pracodawcy, związki i rząd będą mogły zgłaszać członków Rady, których powoła prezydent Andrzej Duda. Nowa Rada w odróżnieniu od komisji ma być ciałem niezależnym, w którym każda ze stron ma równe prawa.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • Brawo Panie Janie ! to duża zasługa Związków Zawodowych.
  • POLSKA/POLACY TO NIE IDIOCI ! DOŚĆ BIEDY, PIARU, CHAMSTWA, AFER, KOLESI ! DOŚĆ NIEUDOLNYCH RZĄDÓW PO/PSL ! DOŚĆ PRYWATYZACJI, KONSOLIDACJI, KOMERCJALIZACJI -KOSZTEM LUDZI PRACY ! DOŚĆ NIESPEŁNIONYCH OBIECANEK DLA: MUNDURÓWKI, KOLEJARZOM, GURNIKOM, BUDOWLAŃCOM, TRANSPORTOWCOM, ROLNIKOM, PIELĘGNIARKOM, NAUCZYCIELOM, PRACOWNIKOM URZĘDÓW PANSTWOWYCH ITD... CZEGO SIĘ BOICIE ? GŁOSU SWOICH WYBORCÓW !

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.