Przedłużono pakiet socjalny w Fortum Zabrze

W przypadku utraty pracy odchodzący pracownicy elektrociepłowni Fortum Zabrze otrzymają odprawy w wysokości od 6 do 12 średnich miesięcznych pensji w zakładzie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przedłużono pakiet socjalny w Fortum Zabrze

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

4 kwi 2013 21:23


Takie warunki zapewnia porozumienie socjalne, zawarte w tej należącej do międzynarodowego koncernu Fortum firmie.

- Porozumienie jest przedłużeniem pakietu socjalnego, który podpisaliśmy z nowym właścicielem po prywatyzacji naszego zakładu w 2011 roku. Pakiet ten wygasł 31 marca 2013 roku. Zapisy nowego porozumienia, które podpisaliśmy 25 marca, będą obowiązywać do końca tego roku - informuje Wiesław Kostecki, przewodniczący Solidarności w Fortum Zabrze (dawniej Elektrociepłownia Zabrze).

Zgodnie z zapisami porozumienia dodatkowe pieniężne rekompensaty dla pracowników w przypadku utraty zatrudnienia będą uzależnione od liczby lat przepracowanych w firmie. Osoby ze stażem pracy od 1 do 10 lat otrzymają równowartość 6-krotnego średniego wynagrodzenia w zakładzie z 2012 roku.

Ci, którzy przepracowali od 10 do 20 lat dostaną 9-krotność średniej pensji, a pracownicy z najdłuższym stażem, przekraczającym 20 lat otrzymają 12-krotność średniego wynagrodzenia.

- To dobre rozwiązania, choć oczywiście najlepiej byłoby, gdyby już nikt nie stracił pracy w naszej firmie i żadne rekompensaty nie były potrzebne - podkreśla szef zakładowej Solidarności.

W nowym porozumieniu przedłużono również funkcjonowanie finansowanego przez pracodawcę programu aktywizacji zawodowej dla pracowników objętych ewentualnymi redukcjami zatrudnienia.

- Pracodawca zobowiązał się do pokrycia kosztów związanych z przekwalifikowaniem danego pracownika do 2 tys. zł - tłumaczy Kostecki.

24 listopada 2010 roku Fortum Power and Heat podpisało z Ministrem Skarbu Państwa umowę kupna 85 proc. akcji spółki Elektrociepłownia Zabrze oraz 85 proc. akcji spółki Zespół Elektrociepłowni Bytom.

Całkowita wartość transakcji wyniosła ponad 82 mln zł. 3 stycznia 2011 roku oba zakłady zostały formalnie przejęte przez nowego inwestora. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.