wnp.pl

Przedłużono pakiet socjalny w Fortum Zabrze

0 0
Przedłużono pakiet socjalny w Fortum Zabrze

W przypadku utraty pracy odchodzący pracownicy elektrociepłowni Fortum Zabrze otrzymają odprawy w wysokości od 6 do 12 średnich miesięcznych pensji w zakładzie.

Takie warunki zapewnia porozumienie socjalne, zawarte w tej należącej do międzynarodowego koncernu Fortum firmie.

- Porozumienie jest przedłużeniem pakietu socjalnego, który podpisaliśmy z nowym właścicielem po prywatyzacji naszego zakładu w 2011 roku. Pakiet ten wygasł 31 marca 2013 roku. Zapisy nowego porozumienia, które podpisaliśmy 25 marca, będą obowiązywać do końca tego roku - informuje Wiesław Kostecki, przewodniczący Solidarności w Fortum Zabrze (dawniej Elektrociepłownia Zabrze).

Zgodnie z zapisami porozumienia dodatkowe pieniężne rekompensaty dla pracowników w przypadku utraty zatrudnienia będą uzależnione od liczby lat przepracowanych w firmie. Osoby ze stażem pracy od 1 do 10 lat otrzymają równowartość 6-krotnego średniego wynagrodzenia w zakładzie z 2012 roku.

Ci, którzy przepracowali od 10 do 20 lat dostaną 9-krotność średniej pensji, a pracownicy z najdłuższym stażem, przekraczającym 20 lat otrzymają 12-krotność średniego wynagrodzenia.

- To dobre rozwiązania, choć oczywiście najlepiej byłoby, gdyby już nikt nie stracił pracy w naszej firmie i żadne rekompensaty nie były potrzebne - podkreśla szef zakładowej Solidarności.

W nowym porozumieniu przedłużono również funkcjonowanie finansowanego przez pracodawcę programu aktywizacji zawodowej dla pracowników objętych ewentualnymi redukcjami zatrudnienia.

- Pracodawca zobowiązał się do pokrycia kosztów związanych z przekwalifikowaniem danego pracownika do 2 tys. zł - tłumaczy Kostecki.

24 listopada 2010 roku Fortum Power and Heat podpisało z Ministrem Skarbu Państwa umowę kupna 85 proc. akcji spółki Elektrociepłownia Zabrze oraz 85 proc. akcji spółki Zespół Elektrociepłowni Bytom.

Całkowita wartość transakcji wyniosła ponad 82 mln zł. 3 stycznia 2011 roku oba zakłady zostały formalnie przejęte przez nowego inwestora.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.