Przebieg sporu zbiorowego, referendum, ogłoszenie strajku i postawione żądania w JSW odbyły się z naruszeniem prawa

Organizacja Pracodawcy RP złożyła zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach w sprawie złamania ustawy o związkach zawodowych podczas ostatnich wydarzeń wokół Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przebieg sporu zbiorowego, referendum, ogłoszenie strajku i postawione żądania w JSW odbyły się z naruszeniem prawa

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria

6 lut 2015 9:00


Pracodawcy podkreślają, że liderzy związków demolują kraj, broniąc wyłącznie własnych interesów, nie rzadko nie mając poparcia innych pracowników.

– Związkowcy twierdzą, że są reprezentantami wszystkich pracowników. Rozmawiam z pracownikami wielu firm, są tym oburzeni i zdają sobie sprawę z tego, że to są przede wszystkim interesy związkowe, interesy ich liderów. Czas powiedzieć stop tego typu działaniom – podkreśla Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP. – Wzywam władze państwowe i wszystkie instytucje państwowe, które są do tego uprawnione, do tego, by postawiły kres tego typu działaniom. Nie jest to czas na rozbijanie polskiego państwa, nie jest to czas na niszczenie polskiej gospodarki.

Organizacja Pracodawcy RP wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych i Stowarzyszeniem Emitentów Giełdowych złożyły zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach z prośbą o podjęcie czynności w stosunku do ośmiu liderów związkowych działających w JSW.

– Naszym zdaniem doszło tam do jawnego złamania prawa przez związkowców. Zarówno przebieg sporu zbiorowego, referendum, jak i ogłoszenie strajku oraz żądania odbyły się niezgodne z ustawą o związkach zawodowych, prawem dotyczącym rozwiązywania sporów zbiorowych i naruszeniem innych przepisów z tym związanych – mówi Andrzej Malinowski

I podkreśla, że liderzy związkowi naruszyli przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, ustawy o związkach zawodowych, lecz także prawo międzynarodowe.

Zgodnie z art. 36 ustawy o związkach zawodowych w razie stwierdzenia, że organ związku zawodowego prowadzi działalność sprzeczną z ustawą, sąd rejestrowy może orzec nawet (na wniosek ministra sprawiedliwości) o skreśleniu związku z rejestru. Wówczas zobowiązany jest on do zaprzestania działalności, a w terminie najpóźniej trzech miesięcy od uprawomocnienia orzeczenia powinien dokonać likwidacji w sposób przewidziany w statucie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

9 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

taki sobie 2015-02-07 11:34:00

To co się obecnie dzieje wola o pomstę do nieba. Polskę odbudowywali po wojnie wszyscy obywatele a teraz pseudo prezesi dziela zyski że sprzedaży czytaj prywatyzacji - zakladow pomiędzy sobą!!! Powinno się postawić pod Trybunal Stanu tych milionerów co w kilka miesięcy stali się bogaczami i pieniądze zabrać na rzecz państwa. Brzydze się Wami prezeso-rodacy!!!

Pracodawcy już płaczą! 2015-02-06 12:27:34

Co biedni pracodawcy zrobia jak zlikwidują im umowy smieciowe i nie beda mogli jak śmieci traktować pracowników oraz miliony na kontach nie będą przybywać! Może wyjdą strajkować?

klimad 2015-02-06 11:35:22

Proponuje zlikwidować związki zawodowe pracowników , związki pracodawców Państwo Polskie niech zmieni nazwą na IZRAEL II obywatele pochodzenia polskiego będą legalnie murzynami którzy będą pracować za miskę ryżu a dygnitarze żydowskiego pochodzenia będą opiewać w luksusy jak do tej pory.