Protesty w Polsce: Śladem górników idzie sektor MŚP

0 0
Protesty w Polsce: Śladem górników idzie sektor MŚP
fot. PTWP

Śladem górników idą kolejarze, ale także mali i średni przedsiębiorcy. W piątek (7 listopada) przed Sejmem będą palić opony, bo ich zdaniem rząd nie zauważa potrzeb małego i średniego biznesu.

 • Organizatorzy protestu podkreślają, że górnictwo to tylko 3 proc. polskiego PKB, a małe i średnie firmy - 67 proc. Tymczasem, o ile na dokładanie kasy do kopalń rząd się godzi, to przedsiębiorcom tylko rzuca kolejne kłody pod nogi.

  Dlatego żądają między innymi jasnego określenia w ustawie kosztów kwalifikowanych uzyskania przychodu oraz interpretacji wszelkich wątpliwości w tym zakresie na korzyść przedsiębiorcy, czy konieczności płacenia podatku VAT od zapłaconych, a nie wystawionych faktur.

 • Czytaj też: Fala protestów w polskich firmach. Strajki w PKN Orlen, IKS Solino, PKP Cargo, Poczcie Polskiej

  - Wśród postulatów jest również podwyższenie kwoty wolnej od podatku dla jednoosobowych działalności gospodarczych i to żądanie jest bardzo liberalne - mówił w Polskim Radiu 24 Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole.


  - Zdaniem organizatorów protestu, przedsiębiorcy są zmuszeni wyjść na ulice, bo inaczej nikt ich nie słucha. Uproszczenie systemu podatkowego jest konieczne, ale paleniem opon tego się nie załatwi - mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan.

  - Chodzi na przykład o to, że 4 lata przed przejściem na emeryturę pracownik jest już w okresie ochronnym. Paleniem opon przedsiębiorcy niczego nie załatwią. Ale na pewno należy zmienić system gospodarczy, bo ten który mamy jest zbyt skomplikowany - dodaje Andrzej Polaczkiewicz z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

 • Czytaj też: Protest sadowników w Warszawie. Domagają się pomocy od rządu

  Organizatorzy piątkowego protestu od obecnego rządu żądają natychmiastowego powołania koordynatora do spraw realizacji postulatów. Chcą, aby w ciągu najbliższych 6 miesięcy powstały konkretne ustalenia w zakresie ich realizacji. A jeśli tak się nie stanie, to już zapowiadają, że będą regularnie przychodzić pod Sejm, blokując ruch i jego normalne prace, a także będą organizować akcje protestacyjne w całym kraju.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.