Protesty policjantów w Bułgarii przeciw cięciom płac

0 0
Protesty policjantów w Bułgarii przeciw cięciom płac
Bułgarscy policjanci sprzeciwiają się m.in. cięciom podczas przechodzenia na emeryturę. /fot. pixabay

Bułgarscy policjanci przygotowują się do ogólnokrajowych protestów przeciw cięciom płac. Poważne redukcje wynagrodzeń pracowników resortów spraw wewnętrznych i obrony przewiduje złożony w parlamencie projekt ustawy budżetowej na 2016 r.

Największe spory wywołuje wniosek ministra finansów, by zamiast kwoty stanowiącej 20-krotność płacy przy przechodzeniu na emeryturę pracownicy tzw. resortów siłowych otrzymywali jej 10-krotność.

Cięcia dotyczą również pracowników wywiadu i kontrwywiadu. Przewiduje się także likwidację dodatku do płac za staż pracy w administracji oraz skrócenie urlopu z 30 do 20 dni pracy dla wszystkich pracowników obu ministerstw.

Projekt ustawy budżetowej został zaaprobowany pilnie i bez szerszych dyskusji w ubiegły piątek (30 października), między pierwszą a drugą turą wyborów samorządowych. Zakłada on m.in. zwiększenie budżetu na obronę z 1,2 do 1,34 proc. PKB, przewidziane są też środki na pierwsze raty za nowe myśliwce i fregaty.

Coraz większy deficyt

Jednocześnie według ministra finansów Władisława Goranowa wysokie odprawy emerytalne przyznawane w dwóch siłowych resortach co roku stwarzają konieczność aktualizowania budżetu państwa i podnoszenia deficytu. We wrześniu MSW otrzymało na ten cel dodatkowych 220 mln lewów (110 mln euro), które okazały się niewystarczające; resort domaga się dodatkowego finansowania.

Walentin Popow, szef jednego z policyjnych związków zawodowych, zapowiedział masowe składanie wniosków o odejście ma emeryturę w najbliższych dniach. - Dojdzie do paraliżu instytucji, powstanie zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego - powiedział. Dodał, że protesty rozpoczną się w całym kraju.

- Do blokad dróg w środę (4 listopada) przystąpi co najmniej 20 tys. funkcjonariuszy - zapowiedział Popow. Związkowcy podkreślają, że po wtorkowym (2 listopada_ fiasku negocjacji z ministrem finansów do dalszych rozmów przystąpią dopiero po wycofaniu kontrowersyjnych zapisów z projektu ustawy budżetowej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.