Protestujący związkowcy PKN Orlen planują pikietę w Warszawie

Na 21 kwietnia Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy w PKN Orlen planuje zorganizowanie w Warszawie pikiety pracowników płockiego koncernu i spółek zależnych. Pikieta ma odbyć się w trakcie Orlen Warsaw Maraton.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Protestujący związkowcy PKN Orlen planują pikietę w Warszawie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 kwi 2013 16:20


Rzecznik Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego w PKN Orlen Walenty Cywiński poinformował we wtorek PAP, że planowana w stolicy pikieta to efekt braku porozumienia z zarządem spółki w sprawie związkowych postulatów, w tym dotyczących podwyżek płac.

Cywiński powiedział, że pikieta ma rozpocząć się 21 kwietnia około godz. 11 w pobliżu trybun i miejsca, gdzie będą wręczane medale Orlen Warsaw Maraton. „Tak mamy zgłoszone to w odpowiednich urzędach w Warszawie. Obecnie domawiamy szczegóły" - dodał. „Chcemy wyłącznie pokazać się, że jesteśmy, żeby zainteresować społeczeństwo problemem, który jest w firmie" - zaznaczył rzecznik Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego w PKN.

We wtorek biuro prasowe PKN Orlen podało, że po poniedziałkowym zamachu bombowym podczas Boston Marathon (USA), w strefie start-meta oraz w tzw. miasteczku biegaczy Orlen Warsaw Marathon zamontowany zostanie wzmocniony monitoring. "Profilaktycznie dokonujemy też ponownego przeglądu procedur bezpieczeństwa" - zaznaczyła spółka.

Na początku kwietnia związkowcy i pracownicy PKN Orlen oraz spółek zależnych pikietowali przed bramą nr 1 zakładu głównego koncernu w Płocku. Domagali się m.in. podwyżek płac. W pikiecie brało udział: według organizatorów - ponad 1 tys. osób, a według biura prasowego spółki 700-800 osób. W trakcie pikiety odczytano m.in. petycję, którą przekazano do zarządu PKN Orlen. Protestujący wznosili okrzyki: "złodzieje". Mieli też transparenty z hasłami, w tym np.: "Miliardowe zyski Orlenu nie mają przełożenia na nasze zarobki".

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy zawiązał się w PKN Orlen pod koniec marca. Tworzące go związki, w tym największe działające w spółce: NSZZ "Solidarność", Związek Pracowników Ruchu Ciągłego, Branżowy Związek Zawodowy, Związek Zawodowy Kadry Kierowniczej oraz "Solidarność 80" MZZ 2010, wprowadziły wtedy do odwołania pogotowie strajkowe.

Związkowcy PKN Orlen zarzucają zarządowi bezprawne działania uniemożliwiające przeprowadzenie rokowań i mediacji w ramach sporu zbiorowego. Domagają się m.in. powołania członka zarządu ds. dialogu społecznego i rozpoczęcia negocjacji płacowych w spółkach zależnych płockiego koncernu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.