Protestowali przeciw zmianom w kodeksie pracy

0 0
Protestowali przeciw zmianom w kodeksie pracy

Ponad stu związkowców demonstrowało w środę pod siedzibą PO we Wrocławiu. Domagali się m.in. rezygnacji z planowanych zmian w kodeksie pracy. Pikieta była kontynuacją trwającego od wtorku protestu zorganizowanego przez NSZZ "Solidarność" Dolny Śląsk.

Manifestacja ruszyła z miasteczka namiotowego ustawionego we wtorek pod Urzędem Wojewódzkim. Związkowcy skandowali hasła: "Chcemy dialogu - nie walki", "Godnej pracy - dobrej płacy", "Ole, ole, nie damy się Platformie", "Precz z Platformą" i "Złodzieje". Demonstracja trwała ponad godzinę.

"Wiemy, że parlamentarzyści są w stolicy w Sejmie, ale liczymy, że pracownicy biura opowiedzą im o naszym proteście. Chodziliśmy do naszych posłów wcześniej, mówiliśmy im, że ustawa emerytalna to nie tylko kwestia wieku, bo trzeba innych rozwiązań. Jednak nas nie posłuchali. To dzięki głosom koalicji PO i PSL będziemy pracowali do śmierci" - powiedział przewodniczący zarządu regionu NSZZ "Solidarność" Dolny Śląsk Kazimierz Kimso.

Lider związku podkreślił, że termin protestu nie jest przypadkowy. "Jesteśmy w przededniu decyzji forsowanej przez rząd i grupę posłów z PO o zmianach w kodeksie pracy, które mają wydłużyć okres rozliczeniowy czasu pracy do 12 miesięcy. Gdy to nastąpi, będziemy traktowani w zakładach pracy jak narzędzia" - podkreślił Kimso.

Jak powiedział przewodniczący regionu jeleniogórskiego NSZZ "Solidarność" Franciszek Kopeć, w środę do protestujących w miasteczku namiotowym dołączyli związkowcy z tego regionu. "Chcemy wspierać kolegów z miasteczka namiotowego i na pewno jeszcze się we Wrocławiu zjawimy" - dodał Kopeć.

Prowadzący wiec Kimso wezwał do podjęcia rozmów i dialogu do którego ludzie Solidarności są przyzwyczajeni. "Nawołuję wszystkich niezadowolonych, także inne związki zawodowe, by przyłączyli się do naszej akcji protestacyjnej. Zapraszam wszystkich mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska do naszego miasteczka namiotowego" - dodał.

W trwającym od wtorku proteście obok związkowców uczestniczą także przedstawiciele Platformy Oburzonych. Organizatorzy przekazali już petycję do premiera Donalda Tuska.

Dolnośląscy związkowcy domagają się w niej przede wszystkim rezygnacji z planów nowelizacji i liberalizacji kodeksu pracy w kwestii wydłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy, podwyższenia wysokości płacy minimalnej, uporządkowania kwestii tzw. umów śmieciowych, stworzenia ustawy o systemie rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych.

Związkowcy protestują również przeciw likwidacji szkół i przerzucaniu ich finansowania na barki samorządów, przeciw likwidacji publicznych placówek służby zdrowia; postulują wprowadzenie korzystnych rozwiązań finansowych np. poprzez wprowadzenie ulg podatkowych dla tych przedsiębiorców, którzy utrzymują zatrudnienie w swoich firmach mimo przestojów produkcyjnych.

Jak zapowiedzieli związkowcy, będą manifestować przed siedzibą PO każdego dnia. W piątek miasteczko ma odwiedzić przewodniczący komisji krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Na niedzielę zaplanowana została msza święta, a w poniedziałek ma się zebrać zarząd regionu, który zdecyduje, czy protest zostanie przedłużony.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.